Středa 27. května 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Středočeští hasiči jeli kolonami k nehodě na D1 dlouhých 39 minut, pak vyprošťovali

Střet dodávky s nákladním automobilem před 61. kilometrem dálnice D1 ve směru z Prahy do Brna v katastru obce Hulice na Benešovsku byl středočeským hasičům nahlášen ve čtvrtek 3. října 2019 pár minut po deváté hodině.

Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v rekonstruovaném úseku, operační důstojník k události vyslal „proti sobě“ profesionální hasiče ze stanic Zruč nad Sázavou a Vlašim.

Současně vyjel také vyprošťovací automobil ze stanice Benešov. Podle prvotních informací byly v dodávce zaklíněny dvě zraněné osoby. Zdravotnická záchranná služba na místo povolala kromě pozemních posádek také vrtulník.

Vozidlo ze stanice Vlašim, které jelo k nehodě z jihu od exitu Loket na 66. kilometru, projíždělo kolonou velmi pomalu a přibližně 500 metrů od havárie zastavilo úplně. Velitel proto rozhodl, že hasiči dopraví velmi těžké hydraulické vyprošťovací zařízení k nehodě pěšky.

Dvě vozidla ze stanice Zruč nad Sázavou zkoušela jet část trasy po opravovaném úseku, ale setkala se s vozidlem stavební firmy, které nebylo možné objet. Nakonec se ve spolupráci s policií podařilo na místo dostat po uzavření dálnice ve směru do Prahy jízdou v protisměru.

Když operační důstojník zjistil, jaké jsou v dané lokalitě dopravní komplikace, vyslal na místo vrtulník Letecké služby Policie ČR s leteckými záchranáři z HZS hlavního města Prahy a malou přenosnou vyprošťovací soupravou. Tento způsob využití vrtulníku je možný, ale dochází k němu velmi ojediněle.

Jako první z jednotek požární ochrany byl u nehody rychlý zásahový automobil ze stanice Zruč nad Sázavou. Ukázalo se, že ve vozidle je zaklíněna už jen jedna osoba. Velitel ihned začal spolupracovat s lékařem, který se na místo dostavil v podobném čase.

Po stabilizaci pacienta hasiči zahájili záchranné práce a muže za deset minut vyprostili. Po nezbytné intenzivní péči zdravotníků byl následně přenesen do vrtulníku letecké záchranné služby a transportován do nemocnice. Ihned po vyproštění velitel zásahu odvolal druhý vrtulník s leteckými záchranáři.

Krátce před jedenáctou hodinou byl zásah ukončen a hasiči cestou na základny ještě pomohli s obnovením provozu na dálnici. Zálohu stanic Zruč nad Sázavou a Vlašim zajistily po dobu zásahu dobrovolné jednotky Zruč nad Sázavou a Zdislavice.

Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner Probo