Středa 27. května 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Hasiči v Brně oslavili 155 let od svého vzniku, součástí byl i slib nováčků

Při příležitosti výročí 155 let profesionálních hasičů v Brně se sbor 4. října 2019 prezentoval veřejnosti. Na Dominikánském náměstí si lidé prohlédli hasičskou techniku, slavnostní udělování medailí i slib hasičů-nováčků.

Od 11 hodin si mohli návštěvníci prohlédnout hasičskou techniku, která byla pro brněnské hasiče pořízena statutárním městem Brnem, případně z investičních dotací Ministerstva vnitra ČR a Jihomoravského kraje pro jednotky dobrovolných hasičů nebo techniku bezplatně převedenou od HZS k jednotkám dobrovolných hasičů statutárního města Brna.

Slavnostní části pátečního odpoledne se účastnil 1. místopředseda vlády ČR a ministr vnitra Jan Hamáček, který v úvodní řeči ceremoniálu zmínil navýšení počtu tabulkových míst u Hasičského záchranného sboru a ocenil práci hasičů.

Velmi si vážím všech, kteří se rozhodli sloužit u Hasičského záchranného sboru, skláním se před jejich odvahou.

My všichni si přejeme, abychom jejich služeb nikdy nepotřebovali. Ale když už je potřebujeme, tak víme, že zasáhnou profesionálně a s plným nasazením.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková, která převzala záštitu nad dnešní akcí, ocenila nastavenou spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje a současně popřála novým hasičům.

Velice si cením spolupráce s brněnskými profesionálními hasiči a jsem ráda, že se daří postupně doplňovat vaši techniku také z prostředků statutárního města Brna. V tomto roce do ní chce město investovat více než 45 milionů korun.

Přeji, ať vám dobře slouží a je ku prospěchu všech obyvatel a návštěvníků Brna. A vám hasičům přeji, abyste se z každého zásahu vrátili v pořádku ke svým blízkým.

Plk. Jiří Pelikán, ředitel HZS JmK, poděkoval primátorce a celému brněnskému zastupitelstvu za výbornou spolupráci: „Věřím, že společně zvládneme i velké výzvy, které před námi stojí. Obnova a výstavba hasičských stanic Lidická, BVV a Přehrada, či nákup výškové techniky.“

Svoji zdravici hasičům pronesl také náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Daniel Miklós a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček.

Ve 14 hodin začalo slavnostní udělování medailí HZS ČR Za věrnost II. a III. stupně. Tyto medaile se udělují za příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 20 resp. 10 let. Uděleno jich bylo 40.

Následovalo předání medailí a plaket HZS Jihomoravského kraje, které se udělují za dlouhodobou a vynikající činnost u HZS Jihomoravského kraje, za vynikající spolupráci s HZS JmK, případně za mimořádně záslužný čin.

Těchto ocenění bylo rozdáno 17 a mezi medailisty byli jak lidé ze samosprávy a složek IZS, kteří se podílejí na rozvoji požární ochrany, tak také zachránci života při různých mimořádných událostech.

V závěru slavnostní části odpoledne se uskutečnil slib nových příslušníků HZS Jihomoravského kraje. Slibovalo 47 mužů a 5 žen.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet
Banner eurofire_tubus OK