Sobota 22. unora 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Fireport 970

Mistrem republiky ve vyprošťování 2019 dobrovolných hasičů je jednotka z Březové nad Svitavou

Pomačkaný vrak auta zdeformovaný kolem traktoru a uvnitř uvězněná zraněná žena. To byl jeden ze scénářů, které musela řešit čtyřčlenná družstva na V. Mistrovství ČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod, které se konalo v sobotu 5. října 2019 v Olomouci na parkovišti u Galerie Šantovka.

Úkolem velitelů družstev bylo vyřešit, jak bezpečně, efektivně a rychle vyprostit osobu pomocí hydraulických rozpínáků a nůžek a poskytnout jí předlékařskou první pomoc. Týmy měly na rozlousknutí zapeklitých a těžkých scénářů, které mají simulovat reálné podmínky při dopravních nehodách, časový limit 20 minut.

Rozhodčí hodnotili taktiku zásahu, techniku i charakter první pomoci.

S náročným zadáním si nejlépe poradil tým z Březové nad Svitavou v Pardubickém kraji. Druhou příčku získalo družstvo ze Zbirohu v Plzeňském hejtmanství a třetí pak Rumburk z Ústeckého kraje.

Kromě soutěže hasiči HZS Olomouckého kraje pro návštěvníky i přes nepříznivé a deštivé počasí připravili bohatý doprovodný program.

Lidé si mohli prohlédnout moderní hasičskou zásahovou techniku, včetně hasičského speciálu Titan, který je určen pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Má pancéřovanou kabinu i zodolněnou nástavbu a konstrukci podvozku.

K dispozici byl trenažér společnosti Besip nebo třeba opilecké brýle. Diváci si mohli také prohlédnout sanitku zevnitř, elektromobil e-tron nebo potěžkat nejnovější hydraulické nůžky či rozpínáky.


Soutěžnímu klání v pátek předcházel seminář, který měl za úkol prohloubit znalosti, dovednosti a připravenost jednotek dobrovolných hasičů na reálné zásahy u dopravních nehod. Série přednášek se zaměřila především na bezpečnost hasičů při zásazích.

V. ročník MČR JSDH obcí ve vyprošťování u dopravních nehod a odborný seminář pro účastníky byl financován z dotace z rozpočtu České republiky poskytnuté prostřednictvím MV GŘ HZS ČR.

Děkujeme také všem ostatním partnerům, bez jejichž podpory by se soutěž nemohla uskutečnit, a těšíme se na další spolupráci.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Přiložené soubory
vyprostovani_SDH_2019.pdf zobrazit online PDF 72 kB
Banner Probo