Pátek 28. unora 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner scott OK

Hasiči v Mikulově zachraňovali kozy z římsy místního lomu

Operační důstojník 7. října 2019 odpoledne postupně vyslal tři profesionální jednotky k zásahu, který na začátku vypadal jako naprostá banalita. První byli na místě hasiči z Mikulova. Jejich úkolem bylo zachránit zatoulané kozy z římsy mikulovského lomu.

Situace na místě byla tak nebezpečná, že si velitel povolal na pomoc lezce ze stanice Hodonín a jednotku z Brněnské přehrady, která se specializuje na odchyt zvířat.

Majitel koz nahlásil dnes odpoledne na tísňovou linku, že dvě kozy domácí se již druhý den nachází v mikulovském lomu ve výšce cca 40 m. Kozy zůstaly přibližně 5 m pod římsou lomu v malém keři a nemohly se dostat zpět. Místo bylo nebezpečné jak pro kozy, tak pro zasahující hasiče.

Velitel si po zhodnocení situace povolal lezeckou skupinu z Hodonína a hasiče ze stanice Brno – Přehrada, kteří se specializují na odchyt zvířat. Prvotním úkolem hasičů bylo zajistit kozy proti pádu do lomu. To se podařilo navlečením lana přes rohy obou koz pomocí trhacího háku. Následně se dva lezci slanili, kozy pomocí hasičských opasků vyvázali a vytáhli na cestu nad lomem.

Majitel, který byl po celou dobu na místě zásahu, si nezraněné kozy převzal do své péče.

David Jirouš
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet
Banner Recyklujte s hasiči 970