Pátek 28. unora 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK

Výstava na téma „Oheň ve městě“ je v Pardubicích k vidění až do prosince roku 2019

Státní okresní archiv Pardubice ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje zve občany a návštěvníky Pardubic na svoji tradiční podzimní výstavu.

Letošní téma „Oheň ve městě“ volně navazuje na úspěšnou výstavu „Voda ve městě“ z roku 2014 a představí tentokrát roli, jakou v minulosti ve vývoji města a v životě jeho obyvatel sehrál oheň.

Živel jménem oheň se návštěvníkům výstavy představí v obou svých podobách – jako dobrý sluha i jako zlý pán. S pozitivním působením ohně se návštěvníci výstavy setkají například při jeho využití k osvětlení nebo u živností a řemesel potřebujících oheň k výrobní činnosti.

Negativní stránky ohně pak dokumentují četné požáry, kterým město v minulosti čelilo, a s nimi související vývoj protipožárních opatření, hasičského vybavení a organizace boje s požáry – od ponocných, přes sbory dobrovolných hasičů až k novodobým profesionálním jednotkám. Vystavené archiválie jsou doplněny plánovou dokumentací, fotografiemi a trojrozměrnými předměty.

Výstavu archiválií doprovází prezentace činnosti HZS Pardubického kraje s názvem „Floriáni dnešních dnů“, která návštěvníky seznámí především s novodobou historií sboru a s vývojem moderní všestranné záchranářské praxe, jejíž počátky v našem regionu spadají do 80. let 20. století.

Výstava je doplněna nádhernými fotografiemi profesionálního fotografa Jiřího Sejkory z Pardubic zachycující akční momenty z vyprošťování u dopravních nehod.

Ve Státním archivu Pardubice je tak možné spatřit historicky první vyprošťovací nářadí, které hasiči použili například při nejtragičtější železniční nehodě v Krouně (a nejtragičtější železniční nehodě v České republice.

Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifickou činností. Jedinými, kdo tyto speciální záchranné činnosti vykonávají, jsou právě hasiči. Výstava o vyprošťování není o umění jako takovém, ale o poslání pomoci lidem v nouzi.

Obě výstavy jsou ke zhlédnutí v prostorách Státního okresního archivu Pardubice na Bělobranském náměstí od 11. října do 2. prosince 2019. Otevřeno bude vždy od pátku do pondělí, a to v pátek a v pondělí 10–18 hodin a v sobotu, v neděli a ve svátek 14–18 hodin.

Výstavu zahájil i ředitel HZS Pardubického kraje plk. Mgr. Aleš Černohorský, který neskrýval radost z možnosti představit veřejnosti náročnou práci hasičů a popřál výstavě hodně návštěvníků.

Během vernisáže bylo možné spatřit i samotnou ukázku vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozu, kterou předvedli profesionální hasiči z pardubické stanice.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet
Banner Probo