Sobota 4. července 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Táborští hasiči cvičili ve Všechově únik kyseliny z cisterny

Ve čtvrtek 17. října 2019 proběhlo na letišti v Táboře – Všechově cvičení určené pro profesionální hasiče z Táborské stanice. Tématem cvičení byla nehoda cisterny přepravující nebezpečnou látku a následným únikem.

Plán cvičení předpokládal situaci, kdy na dálnici havaruje cisterna přepravující nebezpečnou látku, konkrétně kyselinu dusičnou. Cisterna je při nehodě poškozena a v důsledku toho kyselina začne z cisterny vytékat. Řidič se snaží únik zastavit. Nedaří se mu to a navíc je kyselinou intoxikován.

Táborská jednotka po příjezdu na místo události provedla průzkum, který potvrdil únik kyselina a intoxikaci řidiče. Velitel zásahu rozhodnul ihned o stupni ochrany zasahujících hasičů a organizaci místa zásahu. Prvotním úkolem byla jednoznačně záchrana zraněného řidiče, a to především jeho evakuace z nebezpečné zóny, kterou hasiči vytyčili.

Záchranu řidiče provedla záchranná skupina – dva hasiči vybaveni dýchacími přístroji a ochranným protichemickým oblekem vstoupili do nebezpečné zóny, řidiče naložili na nosítka a donesli k dekontaminaci.

Další hasiči řešili vlastní únik kyseliny. Zjišťovali směr šíření odpadu, který byl následně zkrápěn, a utěsňovali nádrž pomocí ucpávek. Kyselinu, která zůstala v nádrži, pak přečerpávali do připravených náhradních obalů.

Zásah hasiči ukončili nezbytnou dekontaminací všech zasahujících, dekontaminací použitého materiálu a dekontaminací celého dekontaminačního stanoviště.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner MIBAG_2012 OK