Pondělí 17. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK

Dobrovolní hasiči z Kunratic u Cvikova jsou ve sběru starých spotřebičů nejaktivnější v Libereckém kraji

Dobrovolní hasiči z Libereckého kraje významně pomáhají se sběrem a recyklací vysloužilých spotřebičů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 jich kolektivnímu systému Elektrowin v rámci projektu Recyklujte s hasiči předali na 14 500 kusů.

Nejúspěšnějším sborem zaregistrovaným v projektu byl ten z Kunratic u Cvikova v okrese Česká Lípa.

Na první desítku dále dosáhly SDH Bílý Potok, SDH Bratříkov, SDH Bílý Kostel nad Nisou, SDH Habartice, SDH Kruh, SDH Březová, SDH Tuhaň, SDH Nová Ves a SDH Malá Skála.

Hasiči v Libereckém kraji uskutečnili za devět let fungování projektu 380 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali přes devět set dvacet tisíc korun.

Myslíme si, že je podstatné nějakým způsobem pomáhat přírodě a tato myšlenka ekologicky likvidovat elektrozařízení je dobrá i co se týče finanční odměny.

Z 50 % je částka použita na chod sboru a z 50 % je částka použita na námi pořádány kulturní akce,

potvrzuje zástupce vítězného sboru Bc. Martin Wagner, MBA.

Sběry hasiči z Kunratic u Cvikova pravidelně vyhlašují. „Provádíme je celoročně. Spoluobčané se na tom podíleli. Vždyť právě oni donášeli elektroodpad,“ popisuje Wagner.

Mezi vysbíranými spotřebiči se objevily i občasné perličky: historické rádio a telefon, starý počítač a další. Sbor v Kunraticích u Cvikova má v současnosti 62 členů, aktivní je jeho zásahová jednotka. Zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči doporučují jeho zástupci i kolegům z dalších obcí. Z nejdůležitější považují zapojení spoluobčanů.

Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu.

Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat.

připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu.

Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 25 000 000 vy­řazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 400 000 tun. Zajišťuje plnění povinností výrobců a dovozců všech skupin elektrozařízení.

Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří více než 14 000 sběrných míst po celé České republice.

Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.

Sdílet
Banner mototruck OK