Čtvrtek 4. června 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner scott OK

Dobrovolní hasiči z Leskovce nad Moravicí jsou ve sběru starých spotřebičů nejaktivnější v Moravskoslez­ském kraji

Dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje významně pomáhají se sběrem a recyklací vysloužilých spotřebičů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 jich kolektivnímu systému Elektrowin v rámci projektu Recyklujte s hasiči předali na 35 500 kusů.

Nejúspěšnějším sborem zaregistrovaným v projektu byl ten z Leskovce nad Moravicí v okrese Bruntál.

Na první desítku dále dosáhly SDH Tichá, SDH Véska, SDH Skrochovice, SDH Dolní Marklovice, SDH Neplachovice, SDH Lichnov, SDH Velké Heraltice, SDH Široká Niva a SDH Dolní Životice.

Hasiči v Moravskoslezském kraji uskutečnili za devět let fungování projektu 717 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali přes dva miliony korun.

O naší účasti v projektu rozhodla ochrana životního prostředí. Je to jedna z možností výdělku pro sbor,

potvrzuje zástupce vítězného sboru Stanislav Hanulík a dodává.

Sběr hasiči z Leskovce nad Moravicí vyhlašují pravidelně. „Dvakrát za rok,“ popisuje Hanulík. Za důležitou považují eliminaci nelegálních skládek.

Mezi vysbíranými spotřebiči se objevila i jedna skutečná perlička: vysavač – přesně takový, který je na logu Recyklujte s hasiči. Sbor v Leskovci nad Moravicí má v současnosti 56 členů, aktivní je i jeho sportovní jednotka.

Zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči doporučují jeho zástupci i kolegům z dalších obcí a apelují na odpovědnost proti znečišťování přírody a připomínají i možnost výdělku pro sbor.

Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu.

Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat.

připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu.

Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 25 000 000 vy­řazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 400 000 tun. Zajišťuje plnění povinností výrobců a dovozců všech skupin elektrozařízení.

Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří více než 14 000 sběrných míst po celé České republice.

Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.

Sdílet
Banner Dobráci sk