Pátek 3. unora 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolní hasiči z Lipence jsou ve sběru starých spotřebičů nejaktivnější v regionu Praha

Dobrovolní hasiči z regionu Praha významně pomáhají se sběrem a recyklací vysloužilých spotřebičů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 jich kolektivnímu systému Elektrowin v rámci projektu Recyklujte s hasiči předali na 1 776 kusů. Nejúspěšnějším sborem zaregistrovaným v projektu byl ten z Lipence v okrese Praha.

Mezi aktivní sbory se zařadily i SDH Praha-Zličín, SDH Praha-Miškovice nebo SDH Praha-Braník. Hasiči zúčastnění v programu Recyklujte s hasiči v regionu Praha uskutečnili za devět let fungování projektu 37 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali 112 tisíc korun.

O naší účasti v projektu rozhodl přínos peněžní hotovosti do pokladny. Výnosy jsou pro sbor důležitý příjem,

potvrzuje zástupce vítězného sboru Karel Krůta.

Sběr elektroodpadu hasiči z Lipence vyhlašují 2× ročně. „Do sběru zapojujeme všechny členy,“ popisuje Krůta.

Sbor Lipence má v současnosti 140 členů, aktivní je zejména jeho zásahová jednotka. K zapojení se do projektu Recyklujte s hasiči vidí jednu z cest, jak v dnešní době získávat prostředky na fungování sboru.


Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu.

Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat.

připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu.

Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 25 000 000 vy­řazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 400 000 tun. Zajišťuje plnění povinností výrobců a dovozců všech skupin elektrozařízení.

Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří více než 14 000 sběrných míst po celé České republice.

Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.

Sdílet