Středa 2. prosince 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolní hasiči z Labské Stráně jsou ve sběru starých spotřebičů nejaktivnější v Ústeckém kraji

Dobrovolní hasiči z Ústeckého kraje významně pomáhají se sběrem a recyklací vysloužilých spotřebičů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 jich kolektivnímu systému Elektrowin v rámci projektu Recyklujte s hasiči předali na 23 000 kusů. Nejúspěšnějším sborem zaregistrovaným v projektu byl ten z Labské Stráně v okrese Děčín.

Na první desítku dále dosáhly SDH Velké Žernoseky, SDH Kovářská, SDH Polepy, SDH Libočany, SDH Černčice, SDH Strupčice, SDH Domoušice, SDH Vědomice a SDH Lenešice.

Hasiči v Ústeckém kraji uskutečnili za devět let fungování projektu 611 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali přes jeden a půl milionu korun.

O naší účasti v projektu rozhodly ekologie a finanční podpora sboru. Výnosy ze sběru elektroodpadu tvoří cca. 70% zisků ze všech našich činností,

potvrzuje zástupce vítězného sboru Václav Šťastný.

Sběry hasiči z Labské Stráně vyhlašují pravidelně. „Pětkrát až šestkrát do roku, využíváme i svozové dny okolních obcí. Také se nám daří zapojovat mladé hasiče,“ popisuje Šťastný.

Mezi vysbíranými spotřebiči se objevily i perličky: z dnešního pohledu už starožitné pračky z 50. let minulého století. Sbor v Labské Stráně má v současnosti 32 členů, aktivní je jeho zásahová jednotka.

Zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči doporučují jeho zástupci i kolegům z dalších obcí, stojí to nějaké úsilí, ale přínosy pomáhají při organizaci např. kulturních akcí.


Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu.

Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat.

připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu.

Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 25 000 000 vy­řazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 400 000 tun. Zajišťuje plnění povinností výrobců a dovozců všech skupin elektrozařízení.

Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří více než 14 000 sběrných míst po celé České republice.

Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.

Sdílet