Čtvrtek 9. července 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK

Teplárenští hasiči si v Trmicích vyzkoušeli první zásah v nové plynové kotelně

Vyhodnocení zásahu podnikových hasičů u mimořádné události, včetně součinnosti s provozním i zaměstnanci mají za sebou členové havarijního štábu Teplárny Trmice. Koncem minulého týdne zde totiž proběhlo havarijní cvičení, jehož námětem bylo zahoření vzduchotechniky v plynové kotelně a záchrana zraněné osoby.

Plynová kotelna je zcela nové výrobní zařízení v Teplárně Trmice. Proto jsme se v letošním roce rozhodli simulovat mimořádnou událost právě tam.

Chtěli jsme si hlavně ověřit průjezdnost trasy, dojezdovou vzdálenost a časy. Rovněž tak orientaci našich profesionálních hasičů v pro ně ještě nepříliš známém prostředí.

Zároveň jsme si chtěli pochopitelně i ověřit, zda vše probíhá v souladu s metodikou vypracovanou pro řešení mimořádných událostí v provozech klasické energetiky Skupiny ČEZ,

říká Jan Barnat, vedoucí odboru řízení provozu Teplárny Trmice.

V praxi to znamenalo ověření reakcí a činnosti směnového inženýra, spolupráce pracovníků provozu a hasičů či funkčnosti vyrozumívacích technických prostředků jakými jsou megafon a siréna.

Došlo pochopitelně i na aktivaci všech členů havarijního štábu a ověření telefonních čísel v rámci ohlašovací povinnosti dotčených orgánů a institucí uvnitř i vně ČEZ.

Podle scénáře zapříčinila technická závada zahoření kapes látkového filtru. Po nasátí se kouř dostal vzduchovodem i přímo do prostor kotelny. Jsou aktivována čidla protipožárního systému, načež hasiči vyjíždějí k zásahu.

Po likvidaci požáru a během následného průzkumu kotelny je pod jedním ze schodišť objeven ležící provozní technik. Tomu, bez souvislosti s požárem, podjela při sestupu do nižšího podlaží na schodišti noha.

Šlo jakoby o souhru náhod, neboť jsme si chtěli vyzkoušet i vyproštění zraněné osoby s následným poskytnutím první pomoci. V našem případě měl muž poraněné koleno, což si vyžádalo fixaci nohy.

Po vynesení mimo kotelnu se pak jako čekalo na příjezd sanity záchranné služby, která by jej ve skutečnosti odvezla k dalšímu odbornému vyšetření,

doplnil David Proft, velitel pobočné stanice Hasičského záchranného sboru klasické energetiky Skupiny ČEZ v Teplárně Trmice.

Jak se Jan Barnat i Davis Proft shodli, havarijní cvičení splnilo jejich očekávání. Podle nich se ukázalo, že teplárenští hasiči jsou na zásah v nových prostorách připraveni.

Samozřejmě nějaké drobnosti k dořešení a vylepšení se objevily. Ostatně tak tomu je u každé simulované mimořádné události. Od toho ale havarijní cvičení jsou. Díky nim se nám daří předem se připravit na případné nepříjemné situace.

A co je hlavní, díky prevenci se je daří eliminovat na minimum, takže k nim dochází opravdu jen nahodile, ne-li vůbec,

uzavřel Jan Barnat.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy
Sdílet
Banner Dobráci sk