Pátek 29. května 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Nejméně osm lidí se nadýchalo nebezpečných látek, které unikly do ovzduší v Hamru na Jezeře

Dne 19. listopadu 2019 krátce před desátou hodinou dopoledne policistům pracovníci linky 112 předali informaci o mimořádné události ve firmě na zpracování průmyslových odpadů v Hamru na Jezeře. Zde došlo při pracovní činnosti k úniku nebezpečných látek do ovzduší a následkem toho utrpělo nejméně osm lidí zdravotní újmu.

Na místě ještě v odpoledních hodinách stále operují příslušníci Hasičského záchranného sboru v ochranných oblecích. Ti do Hamru povolali i svoji mobilní chemickou laboratoř.

Až to situace dovolí, provedeme ohledání místa události a budeme společně s odborníky hledat odpověď na otázku, proč k této události došlo. Po nashromáždění potřebných podkladů pak rozhodneme o dalším postupu. Prozatím jsme s využitím dronu Letecké služby ČR zajistili obrazový materiál z místa události.

V průběhu dne jsme uzavřeli prostor kolem firmy, který střežíme proto, že je zdravotně rizikový. Tento prostor se postupně zmenšuje a nyní v odpoledních hodinách jde o úsek o délce 500 metrů. Příslušníci hasičského záchranného sboru hodnoty kontaminace ovzduší průběžně měří a vyhodnocují.

Po příjezdu jednotek na místo provedli hasiči záchranu dvou osob z místa úniku NL a dále pomocí GDA měření přítomnosti a identifikaci nebezpečných chemických látek.

V péči zdravotnické záchranné služby skončilo 8 osob, všechny byly umístěny do zdravotnických zařízení. Na pozorování do zdravotnického zařízení bylo posláno také deset zaměstnanců zdravotnické záchranné služby, kteří byli při zásahu intoxikováni.

Na místě zásahu zasahuje také chemická laboratoř z České Kamenice. V okolí firmy se obyvatelům doporučuje nevětrat z důvodu nepříjemného zápachu. žádnému ze zasahujících hasičů se během zásahu nic nestalo,

uvedla por. Bc. Lucie Hložková z HZS Libereckého kraje.

Starostové obcí varovali občany před nastalou situací a doporučili jim, aby raději zatím nevětrali a omezili pohyb venku na minimum do doby než se situace zlepší. Občany Stráže pod Ralskem, Hamru na Jezeře a Břevniště upozorňovala na doporučení starostů městská policie z amplionu ve služebním vozidle.

Jednotka chemiků pražských hasičů po zásahu dekontaminovala vrtulník Policie ČR. Stěry na ploše vrtulníku byly negativní, hasiči provedli oplach vnější strany vrtulníku i vnitřní části,

uvedl por. Bc. Martin Kavka z HZS hl. m. Prahy.

20. 11. 2019 09:00

Jednou z naměřených chemických látek v místě události byla kyselina sírová, jedná se však o kombinaci několika chemických látek.

Příslušníci Hasičského záchranného sboru dnes ráno provedli kontrolní měření škodlivin v ovzduší na místě včerejší události a oznámili policistům, že do areálu mohou vstoupit.

Na jejich doporučení ale ohledání místa události, které zahájili po 9. hodině, prováděli v plynových maskách a v ochranných pomůckách. Zajistili při něm mimo jiné vzorky chemikálií, které budou zkoumat na specializovaném pracovišti. Ohledání policisté ukončili kolem 12.40. Následně povolili zástupcům firmy vrátit se do areálu.

Podle vyjádření hasičů nikomu v tuto chvíli v oblasti Hamru na Jezeře a jeho okolí žádné nebezpečí z ovzduší nehrozí.

Z toho důvodu jsme také kolem 13. hodiny odvolaly naše hlídky, které od včerejšího dopoledne střežily prostor kolem firmy, jehož rozsah vytyčili na základě měření škodlivin v ovzduší hasiči. Dnes kolem 13. hodiny také ukončil své zasedání krizový štáb,

uvedla policejní mluvčí.

Kriminalisté už od včerejšího dne provádějí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti s trestní sazbou do pěti let odnětí svobody, v rámci kterých zajišťují potřebné podklady včetně výslechů přímých svědků události i dalších důležitých osob, které mají k případu co říci.

Fáze tohoto prověřování bude pravděpodobně trvat delší dobu, protože na výsledky rozboru odebraných vzorků chemikálií a na znalecké posudky budeme čekat týdny a možná i měsíce. Odpověď na otázku, co se včera přesně ve firmě stalo, tedy zatím neznáme, ale případu se velmi pečlivě a intenzivně věnujeme.

por. Bc. Ivana Baláková
Policie ČR
por. Bc. Lucie Hložková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK