Sobota 20. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zakarpatští hasiči mají díky Pardubickému kraji nová čerpadla a přes kilometr hadic

S cílem prohloubit vzájemnou spolupráci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému vyrazila delegace Pardubického kraje vedená hejtmanem Martinem Netolickým do Zakarpatské oblasti na Ukrajině.

Společně s ním se cesty účastní také krajský policejní ředitel Jan Ptáček, krajský ředitel profesionálních hasičů Aleš Černohorský, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar a krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon.

Spolupráce našeho kraje se Zakarpatím má dnes již několikaletou tradici a kromě příspěvků na opravy škol a zdravotnických zařízení se snažíme pomáhat i v rámci složek IZS. Nejprve jsme zahájili pomoc mezi našimi dobrovolnými a zakarpatskými profesionálními hasiči.

V letošním roce se nám takto podařilo předat celkem 1200 metrů hasičských hadic a pět čerpadel, což je technika, kterou i v rámci našich dobrovolných jednotek považujeme za samozřejmou, avšak na Zakarpatí se jí nedostává.

Konkrétní pomoc se nám podařilo zrealizovat také prostřednictvím našich krajských záchranářů, kdy jsme předali dva vyřazované sanitní vozy nejprve do nemocnice na Koločavě a letos také do Perečína, který je partnerským městem Svitav,

uvedl hejtman Martin Netolický.


„První den jsme navštívili hasičskou stanici v Užhorodu, kde hejtman předával dary Pardubického kraje, kterými byly hasičské hadice a čerpadla pro profesionální hasiče,“ přibližuje začátek cesty Aleš Černohorský, ředitel HZS Pardubického kraje.

„Cílem našeho jednání byla podpora Zakarpatské oblasti v bezpečnostní sféře. Předběžně jsme se dohodli na spolupráci při vzdělávání, školení a předávání zkušeností ze zásahů, a hlavně na výměnných stážích a kurzech, například při vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Pomoc budeme samozřejmě koordinovat s Pardubickým krajem, který již řadu let Zakarpatské oblasti pomáhá,“ nastínil možnosti budoucí spolupráce krajský ředitel hasičů.

Program zahraniční cesty byl opravdu nabitý. Delegace si ale našla čas i pro kulturní zpestření, které pro ně připravily děti z ústavu pro mentálně a fyzicky postižené Parasolka. Za opravdu příjemné a s láskou připravené představení ředitel každému dítěti věnoval propagační materiály s maskotem hasičů Pardubického kraje dráčkem Ohniváčkem.

Během návštěvy si hasiči prohlédli několik hasičských stanic, a to zejména v Mukačevu, Tiachivu a Khustu. Hovořilo se zejména o technice a uspořádání a organizaci tamního hasičského sboru.

Ukrajinští hasiči již několikrát navštívili Pardubický kraj a v letošním roce si vyzkoušeli i simulátor Fire Dragon, ve kterém se trénují situace při vzniku požáru v uzavřených prostorách. A tak nezůstává pouze u návštěv, ale spolupráce se prohlubuje.

Výcvik v oblasti vyprošťování u dopravních nehod v Pardubickém kraji se plánuje již na jaro 2020.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet