Úterý 28. ledna 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Profesionální hasiči z Příbramska dostali předčasný vánoční dárek, velkokapacitní lafetové proudnice BLITZFIRE HE Max Force

V pondělí 9. prosince 2019 v prostorách stanice HZS Příbram a následně ve čtvrtek 12. prosince v areálu stanice HZS Sedlčany se uskutečnilo slavnostní předání nových technických prostředků.

Hasiči tak s mírným předstihem dostali dárek pod stromeček. Konkrétně šlo o velkokapacitní lafetové proudnice BLITZFIRE HE Max Force v celkovém počtu tří kusů. Dva oscilační monitory byly pořízeny pro potřeby stanice HZS Příbram a jeden pro stanici HZS Sedlčany.

BLITZFIRE HE Max Force je moderní kompaktní přenosná lafetová proudnice s možností manuálního nastavení vertikální osy hašení od 10 do 86 stupňů a automatickou oscilací v horizontální ose hašení v rozsahu až 40 stupňů.

Průtok kombinovanou hubicí je až 2000 l /min. s možností nastavení až šesti úrovní průtoku. Zároveň je monitor vybaven patentovaným bezpečnostním ventilem, který okamžitě uzavře průtok vody, pokud monitor zaznamená náraz. Tím je zajištěno, že se nemůže nekontrolovaně pohybovat na požářišti a způsobit zranění zasahujícím hasičům.

Tento technický prostředek bude využit pro hašení velkých požárů, neboť podle parametrů umožňuje dostřik až 60 metrů a pokryje až 1200 m2 plochy hašení.

Předání se zúčastnili zástupci společnosti INNOGY Gas Storage, s.r.o., podzemního zásobníku Háje, a představitelé města Sedlčany, kteří se na pořízení výše uvedených technických prostředků finančně podíleli v rámci grantového programu INNOGY, resp. na základě darovací smlouvy.

Společnost INNOGY Gas Storage, s.r.o., se podílela na pořízení dvou oscilačních monitorů pro jednotku HZS Příbram částkou 250 tis. Kč, zatímco město Sedlčany přispělo na nákup jednoho monitoru pro sedlčanskou stanici částkou 120 tis. Kč. Oba subjekty se tak z více než 80 procent podílely na celkových investicích.

Za HZS Středočeského kraje bychom rádi poděkovali oběma dárcům za poskytnuté příspěvky a věříme, že dlouhodobá a vzájemně prospěšná spolupráce bude pokračovat i nadále.

Přečtěte siPožár v sedlčanském kovošrotu likvidovalo deset jednotek, škoda šplhá ke dvěma milionům

V sobotu 14. prosince byl po několik málo dnech po předání těchto prostředků uvedený oscilační monitor poprvé nasazen při likvidaci požáru skládky elektroodpadu v sedlčanském kovošrotu, kde byl vyhlášen druhý poplachový stupeň.

V praxi se tak velice rychle ukázalo, jak důležitý a potřebný prostředek pro jednotky HZS tyto monitory jsou.

mjr. Bc. Pavel Maňas
vedoucí IZS a služeb
územní odbor Příbram
Sdílet
Banner Fireport 970