Neděle 31. května 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Do Bosny a Hercegoviny míří další česká pomoc: spací pytle, přikrývky, pláštěnky a nádobí

Ministerstvo vnitra společně s Hasičským záchranným sborem ČR posílá další pomoc do Bosny a Hercegoviny. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tak vyslyšel prosbu o materiální humanitární pomoc při zvládání migrace. Konvoj vozů Hasičského záchranného sboru ČR s pomocí by měl dorazit do Sarajeva 13. ledna 2020. Tam si ji převezme místní Červený kříž.

Humanitární pomoc se skládá z 2000 spacích pytlů, 2000 přikrývek, 2000 pláštěnek a 500 sad jídelního nádobí, které dodal Hasičský záchranný sbor ČR. Celková hodnota pomoci je cca 2,5 milionu Kč a je hrazena z rozpočtu Ministerstva vnitra v rámci programu Pomoc na místě.

Veškerý materiál přepravují 4 nákladní vozidla HZS ČR. S konvojem jede také doprovodné vozidlo s velitelem jednotky, plk. Ing. Lukášem Kmecem, a jeho zástupcem – styčným důstojníkem, ppor. Ing. Ondřejem Šestákem.

Konvoj vyjel 10. 1. 2020 v 12:40 hodin z areálu HZS ČR ve Zbirohu za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka a generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Drahoslava Ryby.

Ministerstvo vnitra pomáhá zemím západního Balkánu dlouhodobě. Při loňské návštěvě jsem hovořil se zástupci tamního ministerstva a podle jejich požadavků jsme společně s Hasičským záchranným sborem ČR sestavili náklad, který dnes do Bosny a Hercegoviny posíláme,

uvedl Jan Hamáček s tím, že to není jediná pomoc Ministerstva vnitra této zemi.

V roce 2018 Ministerstvo vnitra poskytlo 1 milion EUR na posílení kapacit hraniční policie.

HZS ČR má dostatečné rezervy pro případ mimořádné události v ČR, která by vyžadovala poskytnutí takovéhoto druhu humanitární pomoci.

Zajištění případných potřeb obyvatel ČR tak není nijak ohroženo. Jsem rád, když můžeme pomoci lidem v nouzi, kteří naši pomoc skutečně potřebují,

doplnil slova pana ministra vnitra Drahoslav Ryba.

Hasičský záchranný sbor ČR v minulosti opakovaně zabezpečoval poskytnutí humanitární pomoci, například v roce 2019 do Íránu, konkrétně do povodněmi postižené provincie Lorestan a Khuzestan (kalová čerpadla, stany, přikrývky a spací pytle), nebo také Řecku, na obnovu vybavení hasičského sboru v Megaře po ničivých požárech.

Řeckým kolegům byla předána pomoc v hodnotě 5 mil. Kč, z rozpočtu ministerstva zahraničí, a jednalo se o minibus Volkswagen Transporter, kalová čerpadla, svítilny do výbušného prostředí, vzduchový kompresor, zásahovou obuv a další.

pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet
Banner MIBAG_2012 OK