Pondělí 17. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Ve Vimperku hořely dvě opuštěné budovy, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V časných sobotních hodinách 18. ledna 2020 obdrželo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje na tísňovou linku zprávu o požáru budovy v Pražské ulici ve Vimperku.

Operační důstojníci na místo vyslali dvě cisterny a automobilový žebřík profesionálních hasičů ze stanic Vimperk a Prachatice. A dále svolali jednotky SDH obcí Zdíkov, Hrabice, Svatá Máří a Vimperk, které se k požáru dostavily s dalšími čtyřmi cisternami.

Po průzkumu na místě požáru velitel zásahu podal zprávu, že se jedná o požár opuštěného objektu, a to v plném rozsahu. Požár se dále střešní konstrukcí rozšířil i na další vedle stojící budovu. Krátce před půl šestou ranní vzhledem k rozsahu požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Další upřesňující zprávy z místa zásahu zněly, že se jedná o opuštěné, vybydlené domy, ve kterých nikdo není. Hasiči ihned zahájili hasební práce. Podařilo se jim požár dostat rychle pod kontrolu, již v 5:48 hodin velitel zásahu hlásil lokalizaci požáru ve více zasažené budově.

Zároveň si vyžádal dovoz další dýchací techniky. Zakouřené prostory a zásah v mrazivém počasí kladou velký nárok na spotřebu vzduchových láhví. Ty byli na požářiště dovezeny z prachatické stanice. Minutu po sedmé hodině ranní byl lokalizován i požár ve střeše druhého objektu.

Úplnou likvidaci požáru velitel zásahu hlásí v 8:30 hodin.

Na požářiště k hasičům, kteří dohašují a kontrolují, zda někde nezůstala skrytá ohniska, nastupují vyšetřovatel HZS a policisté. Znova je prověřeno, že v budovách nikdo nebyl. Vzniklá škoda byla předběžně stanovena na 900 000,–.

Příčina vzniku požáru je v šetření, vyšetřovatel pracuje se dvěma nejpravděpodob­nějšími verzemi vzniku, a to nedbalost či úmyslné zapálení.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK