Pondělí 17. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Fireport 970

Vzdělávání mladých záchranářů v rámci projektu Junior univerzita hostila Ústřední hasičská škola Jánské Koupele

Ani se ještě nestačili mladí hasiči z Pardubického kraje ohřát ve školních lavicích a již vyrazili na první víkendové soustředění do Jánských Koupelí, které proběhlo ve dnech 10. 1. – 12. 1. 2020.

Mladí hasiči se přihlásili na 7. ročník Junior univerzity – vzdělávání mladých záchranářů (dále jen „J-uni“). Tento projekt má již několikaletou tradici, kterého se od roku 2014 zúčastnili mladí hasiči z Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje, Zlínského kraje a Kraje Vysočina.

Cílem J-uni je mimoškolní vzdělávání žáků základních škol vedené v duchu vysokoškolské výuky, které jim umožní celoročně rozvíjet dovednosti a znalosti v přírodních vědách, oblasti požární ochrany, první pomoci, technických a řemeslných oblastech, a to jak v teoretické výuce, tak pomocí praktických ukázek a výcviku. J-uni je jednoroční projekt, který se skládá ze tří víkendových soustředění a jednoho prázdninového týd­ne.

První víkendové soustředění čekala na studenty slavnostní imatrikulace, při které skládali slavnostní slib a převzali z rukou Josefa Bidmona, starosty Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje, studentský průkaz.

Slavnostní imatrikulace se také zúčastnili zástupci partnerů J-uni doc. Dr. Ing. Miloš Kvarčák (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava), Ing. Ivan Doležel (ředitel Střední průmyslové školy Hranice), Ing. Jan Karger (ředitel ÚHŠ Jánské Koupele), Ing. Petr Vícha (zástupce ředitele ÚHŠ Jánské Koupele) a další hosté.

V rámci prvního víkendového soustředěni se studenti seznámili s chodem J-uni, okolím Jánských Koupelí, se svými lektory Kristýnou Kutilovou, Janem Ondruchem a také Petrem Gvuzděm a Rostislavem Holcem, kteří se starají o zábavu mimo výuku.

Mezi sebou se mladí hasiči poznávali formou společných společenských her, kde se učili vzájemné spolupráci a toleranci.

Nedělní dopoledne patřilo výuce na učebně, při které se studenti seznámili s integrovaným záchranným systémem, záchranářskou uličkou a probrali zásady chování při dopravní nehodě.

Příští soustředění proběhne v březnu, kdy na studenty čeká mimo jiné praktická výuka v prostorách Střední průmyslové školy Hranice.

Ing. Kristýna Kutilová
Foto: Petr Gvuzď
Sdílet
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK