Úterý 7. července 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Středočeští hasiči mají dva zmodernizované vyprošťovací automobily, zvýšila se nosnost výložníku a přibyl naviják

S koncem roku 2019 byla hasičům ze Středočeského kraje předána do užívání dvě kompletně zmodernizovaná vozidla na podvozku Tatra 815 s nástavbou speciálního vyprošťovacího automobilu AV-20.

Vozidla nahradila už dosluhující AV-14, která byla dislokována na stanicích v Příbrami a Říčanech. Cena zhodnocení obou vozidel činila 9 982 500 korun včetně DPH, úpravu provedla firma ČKD Mobilní Jeřáby a.s.

Vozidlo je postaveno na podvozku Tatra 815 P18 6×6 těžké váhové kategorie se smíšeným podvozkem a je poháněno dieselovým desetiválcovým motorem o výkonu 208 kW při 2200 otáčkách za minutu. Zásadní změna nastala u převodovky, která byla nahrazena synchronní – zástavba automatické nebyla bohužel konstrukčně možná.

Původní výložník s nosností 14 tun byl zmodernizován a byla zvýšena nosnost na 20 tun, přičemž při maximálním vyložení 11,5 metrů je nosnost 2 tuny. Na vozidle došlo také úpravě navijáku – oproti původnímu jednomu jsou zde nyní dva.

V zadní části je naviják o tažné síle 10 tun a délkou lana 70 metrů. V přední části bylo vozidlo doplněno o naviják s tažnou silou 5 tun a délkou lana 40 metrů. Oba navijáky jsou hydraulické a je možné je ovládat i pomocí dálkového ovladače.

Vozidla byla dále vybavena zásuvkou Rettbox-air, která umožňuje konzervaci akumulátorů a doplňování vzduchové soustavy vozidla v pohotovostním režimu v garáži. Jakmile dojde k nastartování automobilu, tak se zásuvka automaticky odpojí od vozidla, které může ihned vyjet.

Oba vyprošťovací automobily byly také dovybaveny couvací kamerou a novým výstražným a zvukovým zařízením. Dále byla kompletně vyměněna i kabina jeřábníka a zrekonstruována kabina pro posádku.

V neposlední řadě byly automobily doplněny o velké množství beden pro uložení veškerých technických prostředků a dalšího materiálu pro vázání a tahání břemen. Osvětlení místa zásahu nově zajišťuje šestice LED reflektorů, z nichž dva jsou otočné a dálkově ovládané.

V zadní části mají vozidla namontován H rám pro snadnější manipulaci s břemenem.

nprap. Petr Svoboda
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner mototruck OK