Pondělí 1. června 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: PO-BP 970

Část profesionálních hasičů v Moravskoslez­ském kraji mohla i přes vývoj počasí cvičit na ledě

Jen velmi pomalu tající led dovoluje profesionálním hasičům z HZS Moravskoslezského kraje cvičit na několika vodních nádržích v kraji záchranu tonoucích osob i během letošní velmi mírné zimy.

Praktický výcvik tak absolvovaly na ledě například jednotky z Vítkova, Hlučína, Bílovce či Karviné. Cvičící byli samozřejmě vybaveni moderními nepromokavými kombinézami (včetně záchranných vest) a přilbami.

Další týmy čekají na vývoj počasí, například nošovičtí se ještě tento týden chystají na přivaděč vodní nádrže Žermanice a přímo na vodní plochu této přehrady.

Nejlepší podmínky pro výcvik záchrany osob, které se propadly praskajícím ledem do ledové vody, měli tento týden hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ve Vítkově.

Jednotlivé směny cvičily v pondělí, úterý a ve středu 29. 1. 2020 na zamrzlé vodní hladině vodní nádrže Balaton asi 2,5 km jihovýchodně od Vítkova. Tloušťka ledu byla ještě pěkných 12 cm.

Vítkovští profesionální hasiči po tyto tři dny vyzkoušeli několik způsobů záchrany – pomocí házecího pytlíku (plovacího lana), pomocí jednoho dílu nastavovacího žebříku, pomocí páteřní desky, pomocí nafukovacích saní RS5, pomocí hadice C (20 metrů) a pomocí upoutaného hasiče na lano.

Při ostrém zásahu by byl vybrán jeden z výše zmíněných způsobů záchran s ohledem na aktuální tloušťku a stabilitu ledové plochy.

Na zamrzlé hladině hlučínské Štěrkovny (okres Opava) využili ledovou vrstvu zdejší profesionální hasiči ze stanice HZS MSK Hlučín. Kolegové z Karviné zase vodní plochu u parku Boženy Němcové přímo v okresním městě.

Hasičská stanice Bílovec zase intenzivně cvičila s žebříkem, záchranným saněmi RS5 i s pouhým lanem na zamrzlé vodní nádrži v místní části Stará Ves.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák. Orlovští hasiči na vodní nádrži Těrlicko.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK