Pondělí 25. května 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Dobráci sk

Česká republika odeslala materiální pomoc Číně k boji s koronavirem, převoz zajišťuje Hasičský záchranný sbor

Česká republika odeslala ve čtvrtek 13. února 2020 materiální pomoc Číně k boji s koronavirem. Více než 4 tuny zdravotnického materiálu jsou na cestě z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu do Vídně. Tam bude pomoc naložena do speciálu, který v pondělí 17. února 2020 zamíří přímo do čínského Wu-chanu.

Jsem velmi rád, že ČR umí nabídnout rychlou pomoc nejenom peněžní, ale i konkrétní – věcnou a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni. Materiální pomoc, která dnes putuje do Vídně a následně do Wu-chanu, je složená z výrobků, které byly prakticky obratem k dispozici a nemuselo se čekat na jejich dodání nebo výrobu v řádu týdnů,

vysvětlil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Materiální pomoc v celkové hodnotě 3,3 milionů korun zahrnuje respirátory, masky, ochranné operační oděvy, rukavice a roušky i dezinfekční prostředky. Ministerstvo zahraničních věcí její dodání připravilo v součinnosti s českými výrobci (Batist, Clinitex, Dina-Hitex, Medica Filter a Nanologix) a v účinné koordinaci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP).

Ochranné pomůcky budou ve Vídni naloženy do speciálu, který přepraví také pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem. Let kofinancovaný Evropskou komisí pomoc dopraví přímo do Wu-chanu, kde ji převezme Hubei Charity Federation k přímému využití v místních nemocnicích.

Chci poděkovat za skvělou a rychlou spolupráci Ministerstvu vnitra a českým výrobcům zdravotnických prostředků. Zastavit šíření koronaviru je v zájmu ČR a pomoci těm, kteří o pomoc požádají, je naší povinností,

řekl Petříček.

Druhou část české pomoci tvoří finanční příspěvek v hodnotě 6 milionů korun na program podpory nejen Číny, ale i dalších postižených a virem ohrožených zemí. Součástí programu vyhlášeného Světovou zdravotnickou organizací je také výzkum a vývoj v oblasti hledání možností léčení a prevence nemoci.

Přepravu zajišťuje jednotka Generálního ředitelství HZS ČR, která vyrazila 13. února 2020 po 13. hodině z Národní základny humanitární pomoci, která se nachází v areálu HZS ČR ve Zbirohu.

Nakládky materiálu a odjezdu jednotky se zúčastnili náměstek generálního ředitele HZS ČR, plk. doc. JUDr. František Vavera Ph.D., LL.M. a plk. Ing. Roman Bílý, ředitel odboru operačního řízení MV GŘ HZS ČR a řídící důstojník.

Velícím důstojníkem jednotky je pplk. Mgr. Michal Žůrek, a styčným důstojníkem je pprap. Bc. Jiří Kubeš.

Sdílet
Banner ZHT OK