Středa 19. června 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Letci budou trénovat s policejním vrtulníkem

Záchrana osob z nepřístupného terénu je námětem součinnostního výcviku leteckých záchranářů, kteří budou tentokrát procvičovat spolupráci s vrtulníkem provozovaným Policií ČR – Leteckou službou.

Součinnostní výcvik leteckých záchranářů a policejního vrtulníku se uskuteční ve dnech 9. a 10. března 2010 od 8.30 do 14.30 hodin. Pro výcvik byly zvoleny následující lokality: polní letiště Chlumčany část Hradčany (nástupní plocha), skalní masiv Radyně a Ostrá Hůrka u města Starý Plzenec, Černá skála u obce Radkovice a bývalý objekt AČR Háje v katastru obce Dolní Lukavice.

„Evakuace a záchrana osob z těžko přístupného terénu připadá v úvahu, když osoba ztratí orientaci v neznámém a obtížně přístupném terénu, popřípadě zabloudí a může utrpět úraz. V rozsáhlém a mnohdy nepřístupném terénu si může záchranná akce vyžádat nasazení velkého počtu sil a prostředků. Pro pozemní síly je pátrání velmi ztížené a vyžaduje velký časový úsek," vysvětluje použití vrtulníku k záchraně osob letecký examinátor Karel Hůla.

Námětem taktického cvičení je vypátrání pohřešované zraněné osoby a pomocí záchranářských postupů, jako je slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb, transport zraněného do bezpečí.Záchranáři procvičí standardní taktické postupy při záchranných činnostech s typem vrtulníku provozovaným Policií ČR. Cílem cvičení je mimo jiné také ověřit spojení mezi záchranářem a palubním inženýrem a také vyzkoušet součinnost mezi hasiči – leteckými záchranáři a osádkami vrtulníků.

por. Mgr. Alena Marešová
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje-kaw- 

Sdílet