Pátek 5. června 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK

Hasiči po složitém vyprošťování zachránili zaklíněného řidiče u Kostelce na Hané

Že nepůjde o jednoduchý zásah, tušili prostějovští hasiči, už když přijížděli ve středu 29. dubna 2020 po 21. hodině k vážné dopravní nehodě u Kostelce na Hané.

Už z kabiny viděli, že se automobil po nárazu doslova ohnul přes strom. V autě navíc zůstal velice komplikovaně zaklíněný řidič. Vůz totiž naboural právě na jeho straně, takže ve vyproštění překážely nejen části havarovaného vozu, ale také strom.

Řidič byl zaklíněný hned na několika místech současně. Při složitém zásahu hasiči využili veškeré vyprošťovací nástroje, některé v několika kusech. Významnou roli tak sehrály hydraulické vyprošťovací nůžky, rozpínací válce, rozpínáky i řetězy.

Zásah ztěžoval také fakt, že automobil bylo složité stabilizovat, jelikož byl uprostřed opřený o strom. Vozidlo hasiči rozstříhali na třech místech, odstranili také střechu. Pak pomocí páteřní desky řidiče z vozidla vytáhli. Využili také korzet a krční límec.

Následně asistovali při transportu do vozidla zdravotnické záchranné služby, která si řidiče převzala do péče. Fyzicky náročný zásah s hydraulickými nástroji, z nichž každý váží přes 20 kilogramů, trval 35 minut. Následně hasiči vozovku uklidili.

Na místě kromě profesionální jednotky ze stanice Prostějov zasahovala také jednotka dobrovolných hasičů z Kostelce na Hané.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner Probo