Čtvrtek 21. ledna 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jednotky z třetího stupně požárního poplachu likvidují požár haly v Polici nad Metují, škoda je 100 milionů

Krátce před půl třetí ráno 6. května 2020 přijalo krajské operační a informační středisko hasičů hlášení o požáru v areálu jedné firmy v Polici nad Metují, ulice 17. listopadu.

Průzkumem na místě události hasiči zjistili, že požárem je zasažena průmyslová hala včetně střechy objektu. Požár se dostal do pokročilé fáze a probíhalo zde intenzivní hoření. Jednotky zahájily okamžitě hasební zásah a zároveň se soustředily na ochranu a ochlazování okolních objektů.

Byl vyhlášen druhý a následně třetí stupeň požárního poplachu, na místě události zasahovalo celkem 16 jednotek požární ochrany, vystřídalo se zde asi 35 kusů zásahové techniky. Práci hasičů se zkomplikovala, když se vlivem požáru postupně začínaly propadat stropy a větší část konstrukce haly tak byla zborcená.

Z toho důvodu musel probíhat hasební zásah převážně zvnějšku, a to z výškové techniky a střechy okolních objektů. Z výškové techniky měli hasiči na místě k dispozici dva automobilové žebříky ze stanic Náchod a Broumov a také automobilovou plošinu Bronto z centrální stanice Hradec Králové.

Vzhledem k tomu, že celý zásah probíhal v dýchací technice, byl na místo události vyslán také protiplynový kontejner z centrální hradecké stanice pro doplňování tlakových lahví do dýchacích přístrojů.

Z haly stoupal ještě během celého dopoledne hustý kouř. Starostové okolních obcí byli vyrozuměni s doporučením, aby lidé v okolí nevětrali. Okolní prostor monitorovala mobilní chemická laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, žádné škodlivé látky v ovzduší však přístroje nezachytily.

V náročných podmínkách se jednotkám podařilo požár lokalizovat po devítihodinovém zásahu kolem 11:30 hod., okolní haly zůstaly před ohněm uchráněny. Tím však práce hasičů na místě neskončila.

Nadále probíhá dohašování ohnisek, jednotky musí zároveň rozebírat části konstrukce haly. Odhaduje se, že zásah potrvá až do nočních hodin. Při požáru se zranil jeden dobrovolný hasič, který se nadýchal a byl ošetřen ZZS.

Na místě byli od nočních hodin a během dne také vyšetřovatelé hasičů. Příčina vzniku události je nyní stále předmětem vyšetřování. Přímý přístup na požářiště nebyl kvůli stále trvajícímu zásahu možný.

Do zasažené haly se vyšetřovatelé dostanou zřejmě až během čtvrtka. Vyšetřovatelé HZS Královéhradeckého kraje budou spolupracovat spolu s odborníky Technického ústavu požární ochrany a Policií ČR. Škoda, kterou požár způsobil, byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun.

Do 17. hodiny se na místě události prostřídaly následující jednotky:

  • HZS Broumov, Náchod, Hradec Králové
  • JSDH Police nad Metují, Žďár nad Metují, Velké Petrovice, Suchý Důl, Hronov, Velké Poříčí, Machov, Teplice nad Metují, Česká Metuje, Dolní Radechová, Červený Kostelec, Radvanice, Meziměstí.

JSDH Broumov a Náchod držely zálohu na vlastních zbrojnicích pro případ jiné mimořádné události.

7. 5. 2020 7:30

Během nočních hodin došlo k redukci jednotek na místě události, přes noc zde zůstala místní dobrovolná jednotka z Police nad Metují. Likvidace požáru ještě nebyla ohlášena, některé části se nechávají dohořet a ještě během rána se na místo vrátí hasiči, aby pokračovali v rozebírání konstrukcí a dohašování skrytých ohnisek.

I dnes budou na místě pracovat vyšetřovatelé. K vyšetřovatelům hasičů a policistů z Královéhradeckého kraje se připojí vyšetřovací skupiny z Technického ústavu požární ochrany a generálního ředitelství HZS ČR.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet