Sobota 8. srpna 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

14 jednotek bojovalo nedaleko Luké na Olomoucku s požárem porostu v nepřístupném te­rénu

V neděli 17. května 2020 odpoledne nedaleko Luké na Olomoucku začal hořet porost v nepřístupném terénu ve svahu velmi blízko lesa. Hasiči postupovali přímo proti požáru, aby zabránili jeho šíření do lesa.

Vyhlášen byl II. stupeň požárního poplachu a operační důstojníci vyslali na místo další jednotky. Zásah komplikoval vítr, nepřístupný terén, v němž se složitě pohybovala naše technika, i hustý dým.

Hasiči se proto museli ve svahu pohybovat v dýchacích přístrojích, což ve výsledku znamenalo velmi fyzicky náročný zásah. Před 20. hodinou dostali plameny pod kontrolu. Následně vyhledávali ohniska hoření a dohašovali je. Požářiště také procházeli s termokamerou. Vodu dopravovali kyvadlově z Luké.

Po 23. hodině byl požár zlikvidován. Na požářišti zůstala do pondělního rána jako dohled jednotka SDH z Ješova. Škodu majitel předběžně odhadnul na 300 tisíc korun. Příčinou požáru bylo nezvládnuté pálení klestí, kdy se z několika menších ohnišť vlivem silného větru oheň rozšířil na okolní porost.

Na místě byly 4 profesionální jednotky ze stanice Konice, Olomouc, Litovel a Prostějov a 10 jednotek sboru dobrovolných hasičů: Loštice, Slavětín, Bouzov, Hvozd, Kladky, Ješov, Senice na Hané, Náměšť na Hané, Bohuslavice a Olešnice.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner Probo