Pátek 7. srpna 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Osobní automobil neprojel rozvodněný brod u Raškovic, hasiči zachraňovali ženu, psa i auto

Čtyři jednotky hasičů se vystřídaly během dvou dní u nehody osobního automobilu Suzuki Ignis, jehož řidič si chtěl z nepochopitelných důvodů zkrátit cestu domů brodem přes rozvodněnou řeku Morávku u obce Raškovice na hranici s obcí Vyšní Lhoty (okres Frýdek-Místek).

Vodohospodáři totiž právě upouštěli vodu z nedaleké přehrady Morávka po vydatných víkendových deštích…

Automobil se tak vydal v pondělí 1. 6. 2020 v podvečer překonat brod, ale byl stržen silným proudem a unášen. Muži středního věku se podařilo dostat na břeh, žena středního věku ale zůstala uvnitř.

Velkým štěstím pro ni a malého pejska s ní bylo, že se vodou vláčený automobil pouze otáčel kolem svislé osy, ale neobrátil se na střechu. Navíc zhruba po 200 metrech se zachytil o skrytou kamennou hrázku.

Na místo vyjely v pondělí v podvečer dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Frýdek-Místek a Nošovice, vybaveny záchrannými čluny a saněmi, společně s nimi místní jednotka dobrovolných hasičů – z Raškovic.

Hasičům se podařilo na záchranných saních ženu bezpečně převézt ze střechy auta až na břeh, vyvázla stejně jako muž bez zranění. Poté vytáhli z vnitřku auta malého vystrašeného pejska.

Kvůli silnému proudu vody bylo Suzuki zajištěno lany a na jeho vyproštění hasiči museli počkat na opadnutí vody (snížení průtoku z vodní nádrže Morávka dohodli s vodohospodáři) až v úterý 2. 6. 2020 dopoledne, kdy si hasiči přivolali na pomoc obojživelný pásový transportér PTS 10 ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně.

Přečtěte siObojživelný transportér PTS-10 uveze po vodě deset tun, ve výbavě nechybí silný naviják

Transportér ve spolupráci s profesionálními (Frýdek-Místek, Nošovice) a dobrovolnými hasiči (Raškovice) odtáhl automobil tokem Morávky zpět k brodu, kde byl v úterý dopoledne úspěšně vytažen na břeh.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK