Čtvrtek 26. listopadu 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Záchranu jezdeckého koně na Karvinsku z jámy zařídili hasiči pomocí jeřábu

Šestiletého jezdeckého koně Playboye zachraňovali ve středu 2. 6. 2020 odpoledne v obci Doubrava na Karvinsku hasiči s pomocí jejich automobilového jeřábu, i s pomocí místních chovatelů a veterináře, když při pastvě ve vysoké trávě spadl do skryté hluboké jámy v zemi a nemohl se sám vydrápat ven.

Venku plnokrevníkovi zůstala pouze hlava a přední nohy, na zadních několik desítek minut křečovitě stál na dně úzké jámy, která jej téměř obepínala (viz obrázek č. 2 vpravo).

Hasiči uvázali popruh, vedoucí z ramene automobilového jeřábu Demag/Terex, koni zepředu přes obě přední nohy, zezadu se do opatrného vytahování zadních noh a těla pomocí popruhu, zavěšeného na dřevěném trámku, zapojila desítka silných zasahujících hasičů (zvedali ten trámek).

Kůň byl po hodině a půl, strávené v jámě, a po stresujícím vyproštění brzy v pohodě. Ihned po vytažení si na něj pro jistotu mladí chovatelé sedli, aby nějakou nečekanou reakcí neohrozil zasahující hasiče a další osoby. Pak už ležel na nohách, v klidu přežvykoval dlouhou šťavnatou trávu a nepohrdl ani kbelíkem vody.

Při odjezdu hasičů, kterým vděčná majitelka plnokrevníka a její kolegové několikrát poděkovali, už stál. Podle veterináře vyvázl bez zranění.

Zasahovaly zde tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Karviná (jeřáb), Ostrava-Přívoz (specialisté na záchranu zvěře) a Ostrava-Poruba (lezecký tým), společně s nimi místní jednotka dobrovolných hasičů z Doubravy.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet