Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ostravští hasiči zachraňovali poštolku ze sítě, museli k ní slanit z balkónu

Dvě jednotky profesionálních hasičů – ze stanic Přívoz (specializace na záchranu zvířat) a Poruba (specializovaný lezecký tým) – vyjely v pátek 5. 6. 2020 dopoledne do ostravské čtvrti Bělský les, kde se do ochranné sítě na balkonu výškového domu zamotala překrásná mladá poštolka.

Na balkonu tohoto domu ve 13. patře žije v nerušené symbióze s obyvateli bytu rodina poštolek, která se letos rozrostla o šest mláďat. Ta už umí létat a samozřejmě – všichni zvědavě prozkoumávají okolí. Jedno z mláďat ale zůstalo zamotané v ochranné sítí (zřejmě proti holubům) na balkoně bytu o patro níže.

V bytě nikdo nebyl doma, proto jeden z hasičů-lezců z porubské stanice slanil k uvězněnému ptákovi, síť opatrně kolem poštolky odřezával, a pak ji i s odřezaným kusem sítě vložil do speciálního podběráku.

Mládě skončilo po svislém transportu nahoru o patro výše v bytě pána, který se o poštolky stará a někteří sousedi už mu začali říkat „Pan Poštolka“.

Tam opatrní a pečliví hasiči vzdorujícího zástupce sokolovitých dravců opatrně vyprostili ze zbytků sítě a předali do rukou „pana domácího“, na kterého jsou poštolky zvyklé a kde se mládě zcela uklidnilo.

Celý zásah sledovali sourozenci uvězněné poštolky, kteří posedávali různě kolem hasičů, rovněž několik zvědavých obyvatel ulice Bohumíra Četyny na okolních balkonech, kteří hasiče odměnili potleskem.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet