Čtvrtek 28. ledna 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Adam pomohl u dopravní nehody, nyní se setkal se zasahujícími hasiči a záchranáři

Dne 17. června 2020 dopoledne se hasiči na stanici Tišnov setkali s osmiletým Adamem, chlapcem, kterého naposledy viděli začátkem června u dopravní nehody. Společně s jihomoravskými záchranáři ocenili jeho odvahu a duchapřítomnost, kterou si po nehodě zachoval.

Ale vraťme se o necelé dva týdny zpět. Auto s tříčlennou posádkou vyjelo to deštivé ráno nedaleko Deblína ze silnice a skončilo v lese. Ve voze seděla mladá řidička a dva školáci. Jedním z nich byl Adam.

Po nehodě se dokázal dostat zadním oknem z auta. Nemohl ale najít svůj mobil a tak se vydal pro pomoc. Pouze s jednou obutou botou se přes maliní a ostružiní dostal na silnici.

V lese za Deblínem si manžel všiml nečistot nebo stop na silnici (ale to mi řekl až později) a myslím, že tak po 200 metrech jsme viděli u silnice Adama, jak se úporně snaží nás zastavit. Stál na kraji silnice a mával. Zastavili jsme.

Vyběhla jsem z auta, zeptala se, co se stalo. Řekl, že měli autonehodu. Posadila jsem ho do auta. Hned hlásil, že je tam kamarád s maminkou a že dostali smyk a auto se i převracelo, hned jsme volali záchranné složky,

popisuje paní Kristýna, která projížděla s manželem kolem nehody.

Na místo vyjely dva hasičské vozy ze stanice HZS v Tišnově. Po příjezdu bylo zřejmé, že situace je vážná. K vyproštění obou zraněných museli hasiči použít hydraulické vyprošťovací zařízení. Během čtvrt hodiny se podařilo dostat ženu i chlapce z vozidla. V nemocnici ale nakonec skončili všichni tři.

Je pravděpodobné, že by si havarovaného vozidla v lese pod úrovní vozovky delší dobu nikdo nemusel všimnout, kdyby se na silnici nedostal Adam. Ten k tomu ale skromně dodává: „Věděl jsem, že nemůžu zůstat sedět v autě… že musím sehnat pomoc. Měl jsem strach o kamaráda a jeho maminku.“

Svojí obdivuhodnou houževnatostí a odvahou přispěl k rychlému příjezdu záchranných složek. Hasiči a záchranáři mu proto dnes poděkovali. Kromě drobných dárků dostal Adam také medaili a hasičskou přilbu.

Prohlédl si techniku hasičů i záchranářů a celou hasičskou stanici. Od starosty obce Svatoslav pana Františka Woppata obdržel Adam pamětní list.

Čas od času se setkáváme s lidmi, kteří jsou v pravou chvíli na pravém místě a navíc dokáží udělat to správné rozhodnutí. Málokdy se však jedná o osmiletého chlapce.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet