Sobota 24. října 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V souvislosti s vytrvalým deštěm hasiči v Pardubickém kraji evidují už stovku výjezdů

Čerpadla hasičů jedou na plné obrátky. Od soboty 20. června od 7 hodin ráno do 17 hodin odpoledne hasiči v Pardubickém kraji evidují více než 100 událostí v souvislosti s vytrvalým deštěm (před týdnem, v neděli 14. června, evidujeme zhruba 375 událostí).

Nejhorší situace je na Pardubicku a Chrudimsku. Hasiči plní pytle s pískem, monitorují vodní toky, odstraňují podmáčené a vyvrácené stromy, čerpají zatopené sklepy, odstraňují naplaveniny z ucpaných kanálových vpustí a tam, kde se tvoří laguny, se je snaží odstraňovat a odčerpávat.

Monitoring vodních toků probíhá po celém kraji, ale zejména na řekách a tocích, kde hrozí zaplavení.

Mobilní vaky, povodňové ucpávky hasiči umisťují například ve Vejvanovicích i Dvakačovicích, kde přetéká rybník a voda pokračuje po říčce Ležák na Hrochův Týnec, kde se vlévá do Novohradky.

Nejhorší situace je zejména na Novohradce v Luži, kde byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Na Novohradce platí první stupeň v obci Úhřetice. Na prvním stupni povodňové aktivity je také Chrudimka v Hamrech a v Přemilově na Chrudimsku.

Čerpadla hasičů jsou slyšet z Třemošnice, Chroustovic, Lhoty u Chroustovic, Míčova-Sušice, z Horní i Dolní Rovně, Holic, Starého Mateřova, Knapovce Hrochova Týnce a v neposlední řadě také z Heřmanova Městce, Ležáků a pochopitelně i z dalších míst našeho kraje.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet