Pondělí 30. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Spolupráci při záchraně osob v těžko přístupném skalním terénu v oblasti Polických stěn na Broumovsku cvičilo hned několik záchranných složek najednou

V letošním roce evidují záchranné složky v Královéhradeckém kraji už několik případů, kdy probíhala záchrana zraněných osob v těžko přístupném terénu skalních měst. Letní sezóna ovšem teprve začíná.

Dvoudenní výcvik, který se konal v oblasti Polických stěn na Broumovsku, měl za cíl procvičit záchranné práce ve skalním terénu, ať už s pomocí vrtulníku letecké záchranné služby, nebo bez něj.

Výcvik se konal ve dnech 22. a 23. 6. 2020 a zúčastnily se jej Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje spolu s leteckou záchrannou službou, HZS Královéhradeckého kraje, Horská služba a Skalní záchranná služba. Za krajské hasiče byli na místě letečtí záchranáři z centrální stanice Hradec králové a hasiči-lezci ze stanice Náchod.

První den byl věnován záchraně osob z těžko přístupného terénu pomocí vrtulníku LZS. V Kovářově rokli vzniklo několik improvizovaných záchranných stanovišť. Na dvou cvičili zasahující záchranu horolezce po pádu ze skály, na dalších dvou, na Martinské stěně a na Kovářce, si vyzkoušeli techniky vyproštění zraněné osoby přímo ze skalní stěny.

Vyproštění člověka ze skalní stěny se provádělo způsobem, kdy letecký záchranář hasičů slanil z proměnného podvěsu vrtulníku na skalní věž. Následně se lezeckou technikou přiblížil ke zraněnému horolezci, zajistil ho a společně slanili na zem, odkud byl transportován raněný v podvěsu.

Další způsob záchrany simuloval potřebu urgentního zásahu. Letecký záchranář byl v tomto případě dopraven v podvěsu pod vrtulníkem přímo ke zraněné osobě, zajistil ji, odstřihl lano raněného a společně byli transportováni na bezpečné místo. Další stanoviště byla připravena na Supím hnízdě a u vyhlídky na Skalní divadlo, kde cvičili vyhledání a záchranu osob psovodi Horské služby.

Druhý den byla předmětem výcviku záchrana osob po pádu z vyhlídky bez použití vrtulníku LZS, tedy za použití technických prostředků pro práce ve výšce. Součástí zadání bylo mimo jiné dopravit lékaře k pacientovi lezeckou technikou, pokud by nedokázal sám slanit. Lékaři a zdravotníci si mohli prakticky vyzkoušet slanění a výstup po laně v terénu, také hráli roli figurantů.

Výcvik ukázal, jak jsou zásahy při podobných případech náročné a nelze je efektivně provádět bez patřičné součinnosti všech zúčastněných složek, které si navzájem pomáhají.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet