Pátek 26. unora 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Plameny kompletně zničily známé rekreační zařízení

Dne 9. 4. 2010 ve 20:25 hod. byli hasiči informováni o požáru penzionu a restaurace u Rajnochovic. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem s jedním zásahovým vozem, kterou postupně posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Rajnochovic, Podhradní Lhoty, Kunovic a Kelče. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru jednoho z místních penzionů s restaurací v části Košovy.

Požár hlásilo na operační středisko a tísňové linky hasičů více osob a už od počátku bylo zřejmé, že se jedná o rozsáhlý požár. Před příjezdem hasičů na místě pomáhali sousedé a chataři, kteří se snažili z hořící budovy zachránit vybavení restaurace, včetně provozních automatů a nábytku.

Z hasičů dorazili jako první dobrovolníci z okolí, kteří se snažili požár střechy hasit vodní lafetou. Po dojezdu profesionálů bylo převzato velení zásahu a začala koordinace hasebních prací. Postupně bylo rozvinuto několik proudů vody a požární útok byl veden z několika stran penzionu i ze střechy. Hasičům se podařilo z budovy včas vynést dvě tlakové lahve na plyn a zabránit jejich případné destrukci.

Dřevěné konstrukce celé stavby rychle podléhaly sílícím plamenům a požár se z podkroví rozšířil i do přízemí s restaurací. Nejdříve prohořela celá střecha, která se následně také probořila. Plameny prostupovaly i dřevěným opláštěním stavby, které se hasiči snažili prořezávat motorovou pilou a postupně se tak dostávat ke skrytým ohniskům. Jen lokalizace požáru zabrala hasičům hodinu intenzivního hašení. Dalších několik hodin trvalo postupně dohašování a likvidace požáru. Při požáru a zásahu zatím nebylo zjištěno žádné zranění.

Časovka:

9. 4. 2010

22:30

Na místo mimořádné události přijel vyšetřovatel hasičů, který se snaží zjistit příčinu vzniku požáru. Dál pokračuje hašení z několika stran. Hasičům se podařilo zachránit kotelnu a některé přístavby.


23:45

Velitel zásahu hlásí likvidaci požáru. Na místě zůstávají dvě jednotky dobrovolných hasičů, které budou do rána hlídat místo požáru proti dalšímu případnému rozhoření. Z místa odjel také vyšetřovatel hasičů, který se na požářiště vrátí v sobotu ráno, aby pokračoval v šetření společně se zástupci policie.

10. 4. 2010

10:00

Na místo požáru ráno přijel vyšetřovatel hasičů a zástupci policie, aby společně pátrali po příčině ničivého požáru. Za použití speciálně cvičeného psa na vyhledávání stop bylo prozatím vyloučeno úmyslné založení požáru. Vyšetřování dalších možností vzniku mimořádné události bude pokračovat i v dalších dnech.

Podle majitele byla způsobena škoda asi za 3 mil. Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další části stavby asi za 1 mil. Kč. Případ je nadále ve společném šetření hasičů a expertů z policie.

Info: mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-

Sdílet