Úterý 11. května 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mezi Perninkem a Novými Hamry se střetly dva vlaky. Dva lidé zemřeli, dalších devět osob je zraněných

Krátce po třetí hodině odpoledne 7. července 2020 přijali hasiči oznámení o nehodě na železniční trati mezi Perninkem a Nejdkem. Již prvotní informace mluvily o zraněných osobách.

První jednotka hasičů byla na místě do patnácti minut od přijetí výzvy, potvrdila čelní srážku dvou osobních vlaků a větší množství zraněných osob, z toho několik zaklíněných. Operační středisko tak vyslalo na místo další posilové jednotky.

Místo nehody bylo zhruba 600 metrů po kolejích od železniční stanice Pernink. Stejná vzdálenost po kolejích byla na druhou stranu k nejbližšímu přejezdu se silnicí, kam se mohla dostat záchranářská technika.

Část hasičů ustavila technika na silnici pod železniční tratí, v prudkém svahu museli donést veškeré vybavení dvě stě metrů k místu nehody. Jako místo soustředění zraněných byla zvolena železniční zastávka Pernink. Tam byli transportování všichni cestující z vlaku.

Hasiči museli několik osob vyprostit a následně na nosítkách přenést na místo shromáždění zraněných. Za dvě hodiny od nahlášení nehody byly všechny zraněné osoby zachráněny z místa srážky a záchranná služba řídila jejich odvoz do nemocnic.

Nejbližší místo vhodné pro přistání letecké záchranné služby bylo fotbalové hřiště v Perninku, povolány byly celkem čtyři záchranářské vrtulníky a jeden policejní pro monitoring místa události ze vzduchu. Přes dvacet zraněných transportovala záchranná služba, dalších devět převezli na ošetření hasiči evakuačním autobusem.

Na místě zasahovali rovněž zdravotničtí záchranáři z Německa. Hasiči společně s policisty prohledali rovněž okolí místa nehody, zda někdo v šoku neodešel po srážce vlaků, nikdo v okolí nebyl nalezen. Dvě osoby ve vlaku po srážce utrpěly smrtelné zranění.

V průběhu řešení události byl aktivován tým posttraumatické pomoci. U události a také ve zdravotnickém zařízení tak poskytl první psychickou pomoc psycholog hasičů a členové jeho týmu.

Hasiči rovněž aktivovali informační linku, kde se příbuzní účastníků nehody mohli informovat o průběhu řešení nehody a o transportovaných osobách do nemocnic. Na linku se obraceli také pracovníci ambasád, kteří zjišťovali, zda mezi zraněnými nejsou občané cizích států.

Ve večerních hodinách si místo zásahu převzali hasiči z drážní jednotky z Chebu. Pro uvolnění zastaveného provozu na trati bylo nutné odtlačit či odtáhnout poškozené vlakové soupravy.

Zasahující jednotky:

  • HZS Karlovy Vary, Sokolov, CHZ Sokolov, Cheb, Toužim, Chomutov
  • HZSp SŽ Cheb, Chomutov
  • JSDH Pernink, Nejdek, Abertamy, Ostrov, Potůčky, Boží Dar, Jáchymov, Pozorka, Horní Blatná
Foto: Drážní inspekce, HZS, PČR a 24. zDL a OLZSUM Líně
Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Sdílet