Středa 12. srpna 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Dobráci sk

Pejska Artura zachránili hasiči z havířovské kanalizace, pak se setkal s majitelem

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) se pustily ve čtvrtek 9.7.2020 dopoledne do úspěšné záchrany staršího pejska Artura z kanalizačního systému v Havířově, místní části Prostřední Suchá (okres Karviná).

Menší pejsek neidentifikovatelné rasy nejprve vnikl ve čtvrtek ráno zvenku do vodorovné betonové roury a prolezl jí několik metrů, ale už nedokázal vycouvat ven a jen nešťastně vysílením kňučel.

Jeho kňučení uslyšel zřejmě až po několika desítkách minut uvěznění svědek, který ihned zavolal na tísňovou linku hasičů. Do Hornické ulice tak vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Havířov a Ostrava-Zábřeh, ta s technickým kontejnerem, plným moderního vybavení.

Vodorovná kanalizace, kde pejsek skončil, ústila zhruba po devíti metrech do svislé kanálové vpusti pod asfaltovou silnicí. Artur se ozýval z místa, které bylo blízko této vpusti, což hasiči zkontrolovali pomocí štěrbinové kamery. Poté, co pročistili zaneřáděný kanál, se jej snažili do kanálové vpusti nalákat konejšivými hlasy, ale to moc nezabralo.

Řešení ale našli: Blíž ke svislé kanálové vpusti jej pomalu posunovali nejprve nastavovacími stojkami Holmatro, pak i pomocí savice (která byla širší než stojky), zapůjčené vodárenskou společností. Pejsek nakonec hasičům pomohl sám, když se posunul posledních několik centimetrů plastovým vývodem až do kanálové vpusti, i když mu z vodorovné roury čouhala pouze hlava.

Nejvyšší z hasičů s dlouhýma rukama, jištěný lanem, se pro něj úzkým otvorem dolů natáhl, opatrně ho uchopil za srst za hlavou, a tak jej zachránil. Na čtyřnohém tvoru nebyla po vytažení na zemský povrch patrná žádná zranění, pouze viditelné vyčerpání.

Majitel Artura hledal ztraceného psího přítele už od čtvrtečního rána, kdy se zaběhl. Když viděl zasahující hasiče, došlo mu, koho zachraňují, a netrpělivě s nimi čekal na jeho vysvobození. S díky a vděčností si jej pak rychle odnesl domů umýt a nakrmit.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner MEVA OK