Neděle 25. září 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tragický požár bytu v Bohumíně má na svědomí 11 lidských životů

V sobotu 8. srpna 2020 v podvečerních hodinách zasahovali hasiči u tragického požáru v 11.patře panelového domu v Bohumíně. Požár velice rychle zachvátil jeden z bytů a vyžádal si celkem 11 lidských životů a několik zraněných osob.

Operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu 8. 8. 2020 v 17:47,46 hod. a v průběhu následujících tří minut bylo k této události ohlášeno dalších cca 10 oznámení o požáru.

Po příjmu tísňových volání byl v čase 17:49 hod. vyhlášen poplach jednotkám profesionálních hasičů ze stanic Bohumín (1× cisternový automobil, 1× automobilový žebřík), Karviná (2× cisternový automobil) a Orlová (1× cisternový automobil, 1× automobilový žebřík) spolu s dobrovolnými kolegy Bohumín-Šunychl (1× cisternový automobil) a Bohumín-Starý Bohumín (1× cisternový automobil). Dále byl na místo vyžádán automobilový žebřík AŽ 53 z Ostravy.

Během jedné minuty od vyhlášení poplachu jednotkám hasičů vyjely v čase 17:50 hod. na místo jednotky ze stanice Bohumín, Karviná a Orlová.

Stanice Bohumín přijela na místo události jako první v čase 17:54 hod. a hasiči ihned zahájili hasební zásah. Ve stejném čase je následovala jednotka dobrovolných hasičů Bohumín-Starý Bohumín. Třetí jednotka na místě události, stanice Orlová, přijela v čase 18:01 hod.

V čase 18:04 hod. se na místo události dostavila jednotka dobrovolných hasičů Bohumín-Šunychl a o dvě minuty později dojela technika profesionálních hasičů z Karviné.

V prvních deseti minutách zásahu se tak na místě nacházelo celkem 6 cisternových automobilů a 2 automobilové žebříky s celkovým počtem 28 zasahujících hasičů.

Hasiči neprodleně zahájili úkony spojené se záchranou a evakuací osob. Během několika následujících minut přijely další jednotky jak profesionálních, tak i dobrovolných jednotek. Na místo dorazil také 53 m vysoký žebřík z Ostravy.

Na místě zasahovalo celkem 8 jednotek hasičů s 9 cisternami, dvěma automobilovými žebříky a jednou automobilovou plošinou. Na místě v jednu chvíli zasahovalo celkem 46 hasičů.

Požár byl v době příjezdu první jednotky na místo již natolik rozšířen, že i přes okamžitou přípravu a nafukování záchranné seskokové matrace, se pět osob pokusilo zachránit skokem z okna dřív, než se tato matrace stihla nafouknout.

Bohužel u nich došlo následkem pádu ke zraněním neslučitelným se životem.

Dalších šest lidí zemřelo v samotném bytě. Tato tragická událost si tak vyžádala celkem 11 obětí.

Hasiči požár bytu lokalizovali v čase 18:30 hod., hašení probíhalo jak vnitřní části budovy, tak z vysunuté plošiny. V čase 19:43 hod. byl požár zlikvidován a bylo zahájeno vyšetřování příčin vzniku a rychlého šíření požáru.

Na místo události dorazil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání přítomnosti akcelerantu hoření. Prohledávání bylo pozitivní na přítomnost akcelerantu, což vysvětluje otázku, proč došlo k tak rychlému rozšíření požáru.

Celkový počet ošetřovaných osob byl 15, z toho bylo převezeno do zdravotnických zařízení 10 osob, včetně dvou zasahujících hasičů.

Prvním zraněným hasičem byl člen dobrovolné jednotky Bohumín-Starý Bohumín, který se při zásahu nadýchal zplodin hoření a byl odvezen do nemocnice v Karviné. Ještě ten večer byl po lékařské prohlídce člen dobrovolné jednotky propuštěn do domácí péče.

Druhým zraněným hasičem byl příslušník HZS MSK ze stanice Bohumín, který utrpěl popáleniny 1. a 2. stupně v oblasti krku. Příslušník byl odvezen do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde po prvotním ošetření zůstal přes noc na pozorování v nemocničním zařízení. V nedělních dopoledních hodinách byl příslušník propuštěn z nemocnice do domácí péče.

Počet zachráněných osob byl 9, počet evakuovaných v doprovodu hasičů byly 4 osoby, řada osob opustila bytový dům samovolnou evakuací.

Na místě události také zasahovali čtyři interventi HZS MSK, kteří poskytovali posttraumatic­kou péči.

Vyšetřování příčin požáru probíhalo celou noc a také následující den. Celý panelový dům byl kompletně odpojen od přívodu elektrické energie a plynu. Uživatele domu se mohli do svých bytů vrátit během nedělního odpoledne.

Svou rychlostí a počtem obětí se tento bohumínský požár řadí k nejzávažnějším bytovým požárům v Moravskoslezském kraji za posledních několik desítek let.

Příčina požáru je stále v šetření vyšetřovatelů HZS MSK a také PČR. Předběžně odhadnutá škoda byla vyčíslena na 1 milion korun.

npor. Ing. Lukáš Popp
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Vyjádření generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Drahoslava Ryby

V prvé řadě bych chtěl vyjádřit svojí nejhlubší soustrast rodině a blízkým po tragicky zesnulých. Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky.

Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně.

I přesto, že hasiči byli na místě v řádech jednotek minut, začínají spekulace ze strany veřejnosti i médii, o rychlosti zásahu. Nicméně jsem si vědom, že událost hluboce otřásla všemi občany České republiky, a tak jsem se rozhodl ještě vytvořit komisi generálního ředitele, která vyšetří postup hasičů na místě události. S výsledky vyšetřování budete seznámeni.

Ještě jednou mi dovolte zopakovat, že jsem v myšlenkách s vámi.

genpor. Ing. Drahoslav Ryba
generální ředitel HZS ČR

Sdílet