Neděle 14. července 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při požáru v domově seniorů na Mělnicku zemřela žena, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Šlehající plameny a kouř z nejvyššího patra čtyřpodlažního objektu domova seniorů v obci Mšeno na Mělnicku byly na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámeny ve čtvrtek 13. srpna krátce před pátou hodinou ranní.

Operační důstojník s ohledem na druh požáru vyhlásil druhý stupeň poplachu. K události proto spěchalo osm jednotek hasičů, z toho tři z Libereckého kraje – HZS Mělník, Mladá Boleslav a Doksy a SDH Katusice, Mělnické Vtelno, Mšeno, Dubá a Doksy 1 – Doksy.

Místní dobrovolná jednotka byla na místě za necelých sedm minut od vyhlášení poplachu. Mezi tím se v nejvyšším patře odehrávaly dramatické okamžiky. Na požár upozornila elektrická požární signalizace, jedna z ošetřovatelek se proto šla na pokoj podívat.

Zde zjistila požár a snažila se nemohoucí ženu dostat ven z pokoje. Při tom se nadýchala zplodin hoření a byla ošetřena a později odvezena záchrannou službou do nemocnice. Krátce poté přijela první jednotka, ale požár byl už natolik rozvinutý, že záchrana klientky nebyla možná.

Hasiči provedli prvotní zásah pomocí několika přenosných hasicích přístrojů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o menší pokoj, získali tím drahocenný čas na natažení vodního proudu v členitém objektu a záchranu seniorů, přednostně těch z nejvyššího patra. Společně s personálem zachránili z bezprostředního nebezpečí, případně evakuovali z nižších pater, celkem 74 osob.

Připravena byla také výšková technika, ale pro záchranu osob nemusela být použita. Noční směna v domově povolala další ošetřovatelky do práce. Díky tomu byla klientům domova zajištěna základní péče v bezpečí vestibulu zařízení. Zdravotnická záchranná služba na místě ošetřila tři lehčí zranění.

Hasiči při mimořádně náročném zásahu dostali plameny za dvacet minut pod kontrolu. Následně byl prostor ponechán k šetření územního a krajského vyšetřovatele příčin požárů ve spolupráci s vyšetřovatelem generálního ředitelství HZS ČR a kriminalistickým technikem Policie ČR.

Velitel zásahu si vyžádal na místo psycholožku HZS Středočeského kraje a pět členů týmu posttraumatické péče. Ti celý den poskytovali první psychickou pomoc nejen seniorům a personálu, ale i příbuzným, kteří se do Mšena dostavili.

Ve spolupráci s ředitelkou domova a zástupci obce bylo řešeno nouzové ubytování seniorů, jejichž pokoje se v důsledku šíření zplodin hoření staly neobyvatelné. Pro přepravu osob byl k dispozici evakuační autobus z mladoboleslavské stanice.

Seniorům byla nalezena místa s péčí odpovídající jejich zdravotnímu stavu v nemocnicích v Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti a v Mělníku. Tam byli za asistence členů Českého červeného kříže rozvezeni sanitními vozy.

Po vyšetření hasiči důkladně prověřili střešní konstrukci s důrazem na skrytá ohniska, vysáli malé množství hasební vody průmyslovým vysavačem, pomohli s transportem vybavení požárem zničeného pokoje a zabezpečili poškozené okno tak, aby v objektu při dešti nevznikaly další škody.

Všichni zainteresovaní dělali maximum pro to, aby se co nejvíce seniorů mohlo co nejdříve vrátit zpět do svých pokojů. Pomoc domovu nabídl také Středočeský kraj.

Skupina vyšetřovatelů na místě vyloučila cizí zavinění a pracuje s variantou nedbalostního jednání nebo technické závady. Škoda byla vyčíslena na jeden milion korun, stejnou částkou i uchráněné hodnoty.

Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje
Sdílet