Středa 21. října 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Záchrana osoby při úniku amoniaku: námět taktického cvičení, které absolvovali hasiči v České Lípě

V úterý 18. srpna 2020 se v areálu stanice HZS LK v České Lípě konalo společné cvičení profesionálních hasičů ze stanice Česká Lípa, stanice Jablonné v Podještědí, stanice Doksy a JSDH Česká Lípa.

Námětem taktického cvičení byl únik amoniaku (čpavku) a záchrana osoby. Konkrétně se jednalo o technickou závadu na potrubí s amoniakem, kterou se pokusil jeden zaměstnanec firmy opravit svépomocí. Náhle však došlo k prasknutí potrubí a velkému úniku amoniaku v plynném skupenství do ovzduší a přiotrávení zaměstnance opravujícího potrubí.

Úkolem jednotek bylo identifikovat nebezpečnou látku, změřit koncentraci látky v ovzduší, záchrana zraněné osoby, zamezení dalšího úniku amoniaku z potrubí a samotná dekontaminace.

Hasiči nejdříve vytyčili nebezpečnou zónu od místa události, poté zřídili zjednodušené dekontaminační stanoviště. Hasiči, vstupující do nebezpečné zóny, byli z důvodu bezpečnosti vystrojeni speciálními protichemickými obleky, které zabraňují kontaminaci hasiče nebezpečnou látkou.

Po vstupu první průzkumné a záchranné skupiny do nebezpečné zóny zasaženou osobu pomocí dekontaminova­telných nosítek přenesli na dekontaminační stanoviště. Do nebezpečné zóny následně vstoupila druhá skupina, která měla za úkol zajistit místo a zastavit šíření amoniaku z potrubí do okolí. Po ukončení proběhlo vyhodnocení celého cvičení.

por. Bc. Lucie Hložková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet