Sobota 1. října 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Večerní požár zničil skautskou klubovnu v Říčanech, škoda je odhadována na dva miliony korun

Informaci o požáru chaty poblíž rybníku Marvánek v jižní části Říčan v okrese Praha-východ přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje ve středu 2. září osm minut před jednadvacátou hodinou.

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice Říčany se dvěma cisternami, automobilovou plošinou a velitelským vozidlem. Dvě cisterny k požáru vyjely i ze zbrojnice říčanských dobrovolných hasičů a po jedné od jejich dobrovolných kolegů z Mukařova a z Tehovce.

Jednotka HZS Říčany dorazila na místo za pět minut od vyhlášení poplachu. Po prvotním průzkumu velitel zásahu ohlásil, že požárem je zasažena prakticky celá dřevěná chata se zděným podsklepením o půdorysu 6×5 metrů.

Rychlá prohlídka potvrdila, že se uvnitř nikdo nenachází. Na zdolání plamenů hasiči v dýchací technice nasadili dva C proudy a jeden vysokotlak, kterými požár ve 21.36 hodin lokalizovali.

V další fázi zásahu se jednotky zaměřily na rozebírání konstrukce stavby a vyhledávání skrytých ložisek. Z objektu, který sloužil jako skautská klubovna, hasiči vynesli i malou část uchráněného vybavení.

Krátce před třiadvacátou hodinou pak začali s balením materiálu a postupně se vraceli na své základny. Na místě zůstala pouze říčanská dobrovolná jednotka, které byla nařízena dohlídka do ranních hodin.

Vyšetřovatel HZS Středočeského kraje požádal o spolupráci expertní skupinu Technického ústavu požární ochrany Praha a také policejního kynologa se psem na vyhledávání urychlovačů hoření. Předběžnou škodu vyčíslil na dva miliony korun.

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet