Sobota 23. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Třináct jednotek se zapojilo do likvidace požáru lesní hrabanky v Pstruží, hasiči uchránili turistickou restauraci

Třináct jednotek hasičů, to je nejméně 70 hasičů, zasahovalo v sobotu 3. 10. 2020 odpoledne na prudkém svahu beskydského masivu Ondřejník v katastru obce Pstruží (okres Frýdek-Místek) u požáru lesa – přesněji na ploše po jeho vykácení, kde hořela hrabanka.

Za oheň mohla nedbalost při pálení klestí po lesní těžbě – za velmi silného větru, který posléze silně cloumal i se zasahujícími hasiči.

Škoda po požáru na necelém hektaru vykácené plochy lesa je minimální, hasiči ale před ním ochránili okolní lesní porost, a především turistickou restauraci Roubenka Ondřejníček, kam oheň za velmi silných poryvů větru rychle mířil hořícím porostem. Roubenku se podařilo uchránit bez škody. Uchráněný majetek se dá podle majitele ohodnotit na několik milionů korun.

Z Ondřejníčku hasiči také včas evakuovali do bezpečí 30 hostů. Dým byl přitom tak silný a hustý, že v první fázi zásahu museli hasiči použít venku dýchací techniku. I tak se požár obešel bez zranění turistů i hasičů.

Operační středisko bylo o požáru v těsné blízkosti oblíbené turistické lokality informováno 45 minut před sobotním polednem. Hasiči dostali oheň od kontrolu za dvě hodiny, další necelou hodinu jim zabralo pečlivé dohašování hrabanky.

Do sobotního večera zde kontrolovaly požářiště dvě jednotky dobrovolných hasičů – ze Pstruží a Frýdlantu nad Ostravicí-Nová Ves, která byla na místě požáru jako první.

Zasahovala zde jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Frýdek-Místek, společně s ní 12 jednotek dobrovolných hasičů – Pstruží, Frýdlant nad Ostravicí-Nová Ves, Frýdlant nad Ostravicí, Metylovice, Ostravice, Palkovice, Dobratice, Čeladná, Lhotka, Staré Hamry, Sedliště a Frýdek.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet