Pátek 7. října 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Začala dvoudenní desinfekce velkého ostravského domova Slunečnice

Čtyři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojily ve čtvrtek po poledni (1. 10. 2020) do důkladné preventivní desinfekce Domova s pečovatelskou službou Slunečnice v Ostravě-Porubě, která je největším zařízením svého druhu v krajském městě. Z celkového počtu téměř čtyř stovek je pozitivních na koronavirus covid-19 jen několik klientů. Desinfekce bude trvat dva dny.

Profesionální hasiči z HZS Moravskoslezského kraje sem přijeli z celého kraje, pomáhá jim jednotka Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku a 12 dobrovolných hasičů z pěti ostravských částí – Zábřeh, Radvanice, Muglinov, Michálkovice a Krásné Pole.

Ve čtvrtek (dnes) se dekontaminace první poloviny vnitřních prostor protáhne bezpochyby až do večera a tmy. V pátek (zítra) budou hasiči pokračovat už od rána až do odpoledních hodin.

V první fázi museli hasiči v ochranných prostředcích během čtvrtečního odpoledne převézt několik klientů, pozitivních na covid-19, do jiných prostor, aby mohla plošná preventivní desinfekce začít ve zcela prázdném objektu, a to osvědčenými generátory teplého desinfekčního aerosolu

Prázdné prostory, očištěné generátory, lze po půlhodinovém působení rozprášeného desinfekčního prostředku a následném vyvětrání ihned běžně používat. Celkem 15 těchto přístrojů a k tomu 250 kg práškové desinfekce (ke 4% rozředění s vodou) letos na jaře zakoupil a hasičům daroval Moravskoslezský kraj za bezmála 1,9 milionu korun.

Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky či špunty do uší) se obvykle střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění). Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem.

Pro charakteristický zvuk generátoru jej hasiči hned zpočátku užívání překřtili na „Vuvuzely“, které mj. zněly mnoha stadiony MS ve fotbale 2010 v Jižní Africe. I tak tento hlučný přístroj ušetří mnoho cenného času, zvládne velké prostory, dostane se i do koutů či skříní.

Hasiči z HZS MSK dekontaminovali od jara obdobným způsobem téměř 90 objektů, a to hlavně v Moravskoslezském kraji – jednak kvůli kvalitnímu vybavení (celkem 15 generátorům), ale také kvůli bohatým zkušenostem.

Příslušníci HZS MSK tak mj. dekontaminovali například části Nemocnice v Chebu a Městské nemocnice Ostrava, ostravský Domov pro seniory IRIS, Alzheimer centrum v Ostravě-Vítkovicích, Azylový dům Sára ve Frýdku-Místku a Azylový dům Armády spásy v Ostravě-Vítkovicích, hospic Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově, včetně přilehlého kostela, objekty 4 černouhelných dolů OKD na Karvinsku, mateřské a základní školy, rovněž několik hasičských stanic a služeben ostatních složek IZS na různých místech kraje.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet