Neděle 2. října 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na likvidaci požáru skládky na Benešovsku bylo nasazeno pásové rypadlo

V neděli 11. října před sedmou hodinou ranní byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášen požár skládky tuhého komunálního odpadu u Votic. Operační důstojník na místo vyslal v prvním sledu profesionální hasiče ze stanice Benešov a tři dobrovolné jednotky – celkem s pěti cisternami.

Velitel zásahu po příjezdu informoval, že jde o požár odpadu blízko paty skládky na ploše přibližně 20×30 metrů. Hasiči v dýchací technice na zdolání plamenů nasadili dva vodní proudy. Pro zajištění plynulé dodávky hasební vody bylo ve Voticích zřízeno čerpací stanoviště a voda dopravována kyvadlově.

Zaměstnanci skládky se pomocí manipulátoru snažili odkrýt přístup k ložiskům požáru uvnitř skládky. Po uhašení ohnisek ve svahu byla část skládky zahrnuta zeminou.

Po poledni se však příznaky požáru objevily znovu. Hasiči nasadili čtyři vodní proudy a pro důsledné rozebrání skládky velitel zásahu povolal pásové rypadlo z jihlavské základny Záchranného útvaru HZS ČR.

Protiplynový automobil z Benešova zajistil adekvátní dodávku náhradních tlakových lahví se vzduchem do dýchacích přístrojů. Ke střídání zasahujících a pro dopravu vody byly na místo průběžně povolávány další jednotky. Vzhledem k jejich narůstajícímu počtu byl stupeň požárního poplachu zvýšen až na třetí úroveň.

V neděli večer byl s vodoprávním úřadem a rybářským svazem řešen únik kontaminované hasební vody do přilehlé vodoteče a rybníků. Po setmění byly instalovány osvětlovací balóny a zásah pokračoval i v noci. Při rozebírání skládky byl zjištěn rozsáhlejší požár, než bylo na povrchu patrné. Pohyb po hromadě odpadu tak byl velmi nebezpečný.

Ředitel skládky zajistil pitný režim a stravu pro zasahující hasiče. V pondělí dopoledne byla na místo povolána výjezdová skupina chemické laboratoře HZS Středočeského kraje, která odebrala vzorky hasební vody a provede její rozbor. Po poledni byl zásah přerušen a následoval průzkum termokamerou.

Nejvyšší naměřená teplota byla 36 °C, velitel proto odeslal všechny jednotky zpět na základny a místním hasičům nařídil dohlídku do úterý 06:30 hodin. Pak proběhne další průzkum.

Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Příčina vzniku požáru je v šetření. V průběhu zásahu místní manipulátor poškodil spodní hydroizolační fólii, čímž podle předběžného odhadu vznikla škoda za jeden milion korun.

Na zásahu se podílely jednotky profesionálních hasičů ze stanice Benešov a ze Záchranného útvaru HZS ČR Jihlava. Společně s nimi zasahovaly jednotky dobrovolných hasičů obcí Bystřice, Jankov, Jesenice, Kosova Hora, Miličín, Mladá Vožice, Nechvalice, Neustupov, Neveklov, Olbramovice, Osečany, Pyšely, Sedlčany, Sedlec-Prčice, Vlašim, Votice, Vrchotovy Janovice a Zdislavice.

Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje
Sdílet