Pondělí 1. března 2021, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vážná dopravní nehoda u Jablůnky

Dne 3. 5. 2010 ve 20:31 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po vážné dopravní nehodě dvou aut u obce Jablůnka. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína s jedním zásahovým vozem a velitelským autem s rozšířenou výbavou. Ze Zlína vyjel na místo také velicí důstojník směny a povolána byla i psycholožka HZS Zlínského kraje. Z Přerova vyjeli na pomoc také drážní hasiči se dvěma speciály.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na hlavním silničním tahu I/57, mezi obcí Jablůnka a Bystřička, došlo nejdříve k vážné dopravní nehodě dvou osobních aut zn. Lancia Dedra a Š Felicia combi. Následně došlo v blízkém kolejišti ke střetu projíždějícího motorového vlaku s utrženou částí jednoho auta.

Po vzájemném těžkém střetu osobních aut došlo ke zranění celkem devíti přepravovaných osob. V prvním autě jelo pět dospělých, ve druhém voze dva dospělí a dvě malé děti přepravované v autosedačkách. Náraz vozů byl tak silný, že celá přední část jednoho z vozů se odtrhla, přeletěla silniční svodidla a skončila po dvaceti metrech v kolejišti železniční tratě. Právě projíždějící nákladní vlak však nestačil dobrzdit a lokomotiva narazila do části vraku vozu. Nárazem tak byla motorová část odhozena na vedlejší kolej.

Ze záchranářů jako první dorazily tři posádky zdravotnické záchranné služby, které si postupně přebíraly zraněné do své péče. Po dojezdu hasičů si záchranáři vzájemně pomáhali s dalšími pacienty. Sedm dospělých bylo ošetřeno a následně také odvezeno do nemocnic ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Na místě nakonec zůstaly jen obě děti, které při nehodě utrpěly především psychický otřes. Nakonec byly i ony převezeny osobním vozidlem jednoho lékaře. Dětem a zraněným byla poskytována posttraumatická pomoc a následně i odborná péče psycholožky HZS Zlínského kraje.

Doprava na hlavním silničním tahu i důležité železnici byla zcela zastavena na několik hodin. Hasiči se postarali o vraky obou vozů proti případnému požáru a uniklé provozní kapaliny byly postupně likvidovány sorbenty. Drážní hasiči se starali o uvolnění a očištění zablokované tratě.

Pomocí jeřábu se podařilo drážním hasičům odstranit kus utrženého auta z kolejiště a očistit železniční svršek. Doprava na trati byla obnovena krátce po 23. hodině. Naši hasiči dál pokračovali s úklidem vozovky a s odstraňováním vraků. Finální oplach vozovky a úklid vedl k obnovení provozu na hlavním silničním tahu jen pár minut před půlnocí.


mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-swo-

Sdílet