Neděle 2. října 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zajistili neznámou látku na Městském úřadu v Dobrušce

Krátce po 08:30 hod. dne 13. října 2020 přijalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje hlášení o nálezu neznámé látky v budově městského úřadu na nám. F. L. Věka v Dobrušce. Látka se měla nacházet v obálce.

Na místo byly vyslány dvě profesionální jednotky hasičů ze stanic Dobruška a Rychnov nad Kněžnou. Hasiči vymezili prostor kolem úřadu páskou a připravili ve vytyčené zóně dekontaminační stanoviště.

Dva příslušníci se následně oblékli do speciálních ochranných oděvů, obálku s látkou vyzvedli, zajistili a uložili do ochranných obalů. Takto byla připravena na transport do laboratoře Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné u Příbrami, kde bude podrobena analýze.

Z úřadu bylo evakuováno celkem patnáct osob. Tři osoby, které měly přijít do kontaktu s neznámou látkou, hasiči dekontaminovali. Stejně tak byly dekontaminovány prostory úřadu. Zároveň provedly jednotky v místě nálezu měření radioaktivity, přístroje však přítomnost žádných radioaktivních látek neukázaly.

O situaci byli vyrozuměni zástupci samosprávy, krajské hygienické stanice i Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na místě spolupracovali hasiči s Policií ČR, se kterou bude dále koordinován další postup na základě výsledků chemické expertízy.

Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet