Středa 27. ledna 2021, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiče napříč republikou zaměstnává nepřízeň počasí, vytrvalý déšť zaplavuje domy, vítr kácí stromy

Během noci na středu 14. října 2020 došlo k rozvodnění několika řek na Moravě a východě Čech. K 19. hodině hasiči v celé republice evidují již 1 232 výjezdů v souvislosti se silným deštěm.

Nejhorší situace je stále v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém. Díky tomu, že během odpoledne začala srážková činnost slábnout, je očekávána stabilizaci situace. Stále je nejčastější činností čerpání vody.

Hlavní město Praha

V souvislosti s vydatným deštěm hasiči v Praze do 15:30 hodin zasahovali u 9 událostí. V pěti případech se jednalo o zatopené sklepy, v dalších pak odstraňovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy přes komunikace.

V Ječné ulici v Praze hasiči odstranili strom, který byl nebezpečně nakloněný nad komunikaci. Tramvajový provoz byl během zásahu přerušen.

Jihomoravský kraj

V souvislosti s vydatným deštěm řeší jihomoravští hasiči několik událostí zejména na Blanensku – čerpání vody, čištění propustí, stavidel. Vyjet museli rovněž k několika popadaným stromům.

18:00

K 18. hodině evidují hasiči 72 událostí v souvislosti s vydatným deštěm. Nejčastěji zasahují na Blanensku (35 událostí).

Královéhradecký kraj

Od půlnoci do 7:45 zasahovali v Královéhradeckém kraji u 15 událostí spojených s nepřízni počasí, odstraňovali spadlé stromy a větve z komunikací. Zasahovaly hlavně jednotky na Trutnovsku v horských oblastech, kde docházelo i k pádu několika stromů najednou. Nikdo nebyl zraněn.

Do 14:00 hasiči evidují 40 událostí, z toho 28 technických pomocí v při odstraňování nebezpečných stavů. Mimo odklízení popadaných stromů čistili hasiči v Broumově propustky a koryto řeky od nánosů a naplaveného dřeva.

Liberecký kraj

V souvislosti se zhoršeným počasím řešili hasiči v Libereckém kraji během noci 24 událostí. Nejvíce se vyjíždělo k událostem na Semilsku a Liberecku, jednalo se zejména o popadané stromy a větve přes komunikaci.

Vydatný déšť zvedá na některých místech v kraji hladiny řek. Na řece Smědé a Řasnici je aktuálně vyhlášený 2. stupeň povodňové aktivity.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezské hasiče zaměstnává silný déšť, řešili několik stovek událostí

Od úterního (13. října 2020) odpoledne do středečních 10:00 řešili hasiči na území Moravskoslezského kraje již více než čtyři stovky událostí spojených s vydatným a trvalým deštěm.

Profesionální i dobrovolné jednotky se průběžně zapojují především do čerpání vody – jak ze sklepů, tak z lagun, které postupně ohrožují objekty či silnice. Ve Frýdku-Místku například hasiči uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56.

Zásahy jsou v převážné většině spojeny s výše zmíněným čerpáním vody. Na několika místech v kraji hasiči preventivně staví hráze z pytlů s pískem pro usměrnění přitékající vody – děje se tak například v Odrách na Novojičínsku nebo ve Štítině na Opavsku.

U žádného zásahu neevidujeme zranění či výrazně vysokou škodu nebo komplikaci při provádění záchranných a likvidačních prací.

Nejvíce zasaženy byly okresy Opava a Nový Jičín.

Antošovický potok se vlévá do Odry a pokud dojde k zvednutí jeho hladiny a přestane odtékat, zvedá se vlivem hladiny Odry a zaplavuje své okolí. Z tohoto důvodu byla uzavřena stavidla a pomocí velkokapacitního čerpadla hasiči potok odčerpávají za stavidla do Odry.

ppor. Jakub Kozák, DiS.
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Olomoucký kraj

Vydatný déšť zvednul v noci z úterý na středu hladiny řek v Olomouckém kraji. Nejvíce hrozila Bečva, která dosáhla během noci 2. stupně povodňové aktivity a ve středu ráno se v Lipníku nad Bečvou dostala až ke 3. stupni.

Jednotky hasičů stavěly protipovodňové hráze z pytlů s pískem po proudu řeky na předem vytipovaných místech. Celkově máme k 8. hodině evidováno téměř 30 událostí v souvislosti s vydatným deštěm a vzrůstajícími hladinami řek.

Hranicko

V Polomi se rozvodnil místní tok Luha, který následně ohrožoval 10 rodinných domů. Proto hasiči kolem nich rychle vystavěli protipovodňovou hráz. Zábrany proti vodě stavěly jednotky preventivně v Opatovicích. V Ústí pak již včera vyklízeli zázemí na fotbalovém hřišti, kam se Bečva pravidelně rozlévá. Stavěly se též hráze. Na stanici v Hranicích jsme nachystali stovky pytlů s pískem pro případ potřeby.

Lipnicko

V Lipníku nad Bečvou byla již v noci svolána povodňová komise. Vytipovala místa na Bečvě, kam byly vyslány jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů, které zde od noci stavěly zábrany z pytlů s pískem, a to v Týně nad Bečvou a na několika místech přímo v Lipníku. Hasiči také utěsňovali některé propustky a chystali na stanici v Lipníku další pytle s pískem. Ráno zde Bečva dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Pravidelně monitorujeme hladinu řeky.

Přerovsko

Povodňová komise v Přerově zasedla už brzy nad ránem. Ve městě se bude stavět mobilní protipovodňové hrazení. Zajistí jej 4 jednotky, a to profesionální ze stanice Přerov, SDH Přerov, Újezdec a Kozlovice. V noci se preventivně pokládaly pytle s pískem v Dřevohosticích. Monitorovali jsme situaci také v Beňově.

Vydatný déšť komplikuje situaci v celém kraji. Do České Vsi na Jesenicku jsme vyjížděli k čerpání sklepa se zatopeným vozidlem, sklep čerpáme i v Lipové-Lázních. V Pňovicích a v Litovli čerpáme laguny. Ve Hvozdě a v Horce nad Moravou čerpáme sklepy. Nyní řešíme zatopené parkoviště v Komárově, kde voda ohrožuje místní domov pro seniory.

Výstraha je vydaná na oblast Mohelnicka, kde by mohla zahrozit Třebůvka, která je nyní na 2. stupni povodňové aktivity. Na našich stanicích se pro případ potřeby chystají pytle s pískem. Komunikujeme s veliteli jednotek místních sborů dobrovolných hasičů a se starosty obcí a reagujeme na jejich požadavky. Toky průběžně monitorujeme.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje

Pardubický kraj

Za uplynulých 12 hodin evidují hasiči v Pardubickém kraji 44 výjezdů v souvislosti s vytrvalým deštěm. Monitorují vodní toky, čerpají vodu, zajišťují protipovodňová opatření, odstraňují i popadané stromy. Dosud nedošlo k evakuaci osob.

Od 7 do 11 hodin pak hasiči evidují dalších 62 výjezdů v souvislosti s deštěm. Čerpají vodu ze sklepů, garáží a suterénů domů. Odstraňují spadlé stromy. Uvolňují ucpané propustky a nahromaděné klády pod mostky stoupajících hladin řek. Novohradka v Luži dosahuje 234 cm, stále 3. SPA.

18:00

Neustávající srážky zaměstnávají hasiče již od úterních nočních hodin. V průběhu noci z úterý na středu a dále i během středy až do 18. hodiny jsme řešili zhruba 140 událostí.

Jednalo se převážně o monitorování toků, ale také o čerpání vody z objektů i obrovských lagun ze silnic, zajišťovali jsme protipovodňová opatření, tedy stavěli hráze a plnili pytle s pískem. Dále jsme odstraňovali popadané stromy a zlámané větve. Uvolňovali jsme ucpané propustky a nahromaděné klády a jiné překážky pod mostky stoupajících hladin řek.

Během středy dosahovaly 3. stupně povodňové aktivity říčka Novohradka v Luži a na řece Loučné v Cerekvici nad Loučnou. Novohradka v Úhřeticích dosáhla 3. stupně povodňové aktivity kolem 17.hodiny, stejně tak Doubrava v Pařížově.

Ústecký kraj

Během ranních hodin vyjely jednotky v Ústeckém kraji na devět míst, kde spadly stromy. V osmi případech to byly stromy spadlé na vozovku, v jednom případě na telefonní kabel. V ulici Jindřicha Plachty v Ústí nad Labem – Mojžíři čerpala jednotka vodu z ulice.

Zlínský kraj

Profesionální i dobrovolní hasiči odstraňovali a i nyní odstraňují následky dlouhotrvajícího a vydatného deště na území celého Zlínského kraje od včerejších 15:00 hodin do dnešních ranních 05:00 hodin. Hasiči do této chvíle evidují celkem 28 událostí.

V 7 případech vyjeli hasiči v okresu Zlín, ve 2 případech v okresu Uherské Hradiště, ve 14 případech v okresu Vsetín a v 5 případech v okresu Kroměříž. Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. K zranění osob nedošlo.

Stále přetrvávající deštivé počasí trápí obyvatele Zlínského kraje. Nejvíce výjezdů a žádostí o pomoc především s odčerpáváním vody z objektů je na Vsetínsku, kde profesionální a dobrovolní hasiči vyjeli od ranních hodin do 11 hodiny dopolední k 22 událostem. Celkem 13 výjezdů mají hasiči na Zlínsku a 12 na Uherskohradišťsku. Nejméně postiženou oblastí je momentálně Kroměřížsko, kde hasiči zasahovali pouze 4 krát.

Především hasiči odčerpávají vodu ze zatopených sklepů, kotelen, čistí ucpané propustky nebo odstraňují kusy stromů, unášené vodou, které se zachytily pod mosty. K odstranění klád vyjeli i například profesionální hasiči z Uherského Hradiště, kteří v místní části Míkovice odstraňují pod mostem zaseklé kmeny stromů.

Sdílet