Pátek 23. října 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Po nehodě kamionu u Starých Hamrů hasiči stavěli norné stěny, do řeky Ostravice z něj unikla nafta

V sobotu 17. října 2020 došlo na silnici I/56 u obce Staré Hamry k dopravní nehodě kamionu. Ten zůstal částečně v příkopu, z jeho nádrže unikala nafta.

Operační středisko bylo o události informováno sedm minut po druhé hodině ranní. K nehodě byli vysláni hasiči ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku a dobrovolná jednotka obce Staré Hamry.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že z roztržené palivové nádrže kamionu po nárazu do betonového mostku uniká nafta. Ta se dostala i do řeky Ostravice, která se o poté vlévá do vodní nádrže Šance.

Velitel zásahu si k události povolal speciální techniku – ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku sorbentový kontejner s nornými stěnami a technický automobil s vybavením pro řešení úniků nebezpečných látek, zároveň byla událost oznámena dobrovolné jednotce z Ostravice.

Hasiči ve spolupráci s Povodím Odry a hrázným vodní nádrže Šance začali postupně na vodním toku v tzv. “suchých oděvech” stavět norné stěny – celkem v délce 16 metrů, kterými zachytávali uniklou naftu. Ke kladení norných stěn na vodní nádrži Šance a monitoring hladiny byly využity čluny hasičů i správců vodní nádrže.

Zároveň s činností na vodě probíhalo přečerpávání zbývající nafty z roztržené palivové nádrže do přistavených nádob, zbylo v ní však pouhých několik desítek litrů.

Vzhledem ke stálému drobnému úniku provozních kapalin z poškozených podvozkových částí nákladního vozu bylo rozhodnuto o tom, že hasiči kamion vyprostí zpět na komunikaci.

K události tak byl na žádost velitele zásahu vyslán vyprošťovací speciál Bison a spolu s ním těžkotonážní jeřáb Demag – oba vozy ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu. Těžká technika kamion pomocí jeřábu a navijáků vytáhla na pevnou krajnici.

Místo zásahu od nafty očistí soukromá firma, hasiči budou ve spolupráci se správci vodní nádrže monitorovat vodu a upevnění norných sten na přítoku.

ppor. Jakub Kozák, DiS.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet