Středa 27. ledna 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přetahovanou jeřábů v Žabni vyhráli hasiči, těžkotonážní jeřáb vytahoval svého menšího kolegu z podmáčeného podloží

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly ve čtvrtek 22. 10. 2020 odpoledne v obci Žabeň (okres Frýdek-Místek) u nehody čtyřkolového automobilového jeřábu Demag 30, pod nímž se při jízdě na stavbu rodinného domu po úzké účelové komunikaci utrhla krajnice.

Jeřáb zapadl hluboko do měkkého podmáčeného podloží vedle asfaltové silnice. Půda byla tak měkká, že si nedokázal pomoci ven ani zvedáním na vlastních hydraulických nohách a nezachránil ho ani pohon 4×4.

Do Žabně vyjela o půl druhé odpoledne jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Frýdek-Místek. Protože hrozilo převrácení jeřábu na bok na plot u rodinného domu, povolal velitel zásahu na místo větší, hasičský jeřáb ze stanice Ostrava-Zábřeh (třínápravový AJ AC60 Demag), který přijel i s kontejnerovou mobilní dílnou.

Přečtěte siTěžkotonážní jeřáb pro HZS Moravskoslezského kraje Terex Demag byl pořízen i pro vyprošťování havarovaných letadel

Hasiči ve spolupráci s majitelem jeřábu vymysleli chytré, rychlé, a přitom bezpečné řešení. Opatrnou a precizní manipulací se speciální technikou se podařilo jeřáb vytáhnout. Zhruba za hodinu a půl.

Hasičský jeřáb nazvedl zadní část zapadlého jeřábu a přesunul ji na asfalt. Pak byl použit speciální pneumatický zvedací vak (tzv. sněhulák), kterým hasiči nazvedli přední část jeřábu do potřebné výšky, podložili přední kola dřevěnými pražci (jak z vybavení kontejnerové pojízdné dílny, tak z výbavy majitele jeřábu), na pražce byl spuštěn jeřáb, a ten už pak dokázal vycouvat.

Vyprošťovaný jeřáb nebyl nijak poškozen, sanaci poničené zeminy bude řešit majitel jeřábu s obecní samosprávou, která byla informována. Pro případ, že by mohlo být v zemi potrubí (plyn a voda), hasiči po vytažení jeřábu ještě měřili koncentraci detektorem plynu. Nulový výsledek.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet