Středa 27. ledna 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč se uskutečnil pilotní kurz ochrany obyvatelstva pro státy Východoafrického společenství

Ve dnech 19. – 20. října 2020 proběhl v Institutu ochrany obyvatelstva online výcvik informačních systémů WISER (Wireless Information System for Emergency Responders) a ERG (Emergency Response Guidebook) pro státy Východoafrického společenství.

Výcvik prováděli odborníci Institutu ochrany obyvatelstva, koordinace akce byla řízena Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Účastníci se během výcviku naučili jak rychle a spolehlivě charakterizovat chemickou událost, identifikovat chemickou látku na základě jejich vlastností a symptomů, a jak postupovat při řešení zásahu.

Akce se zúčastnili jak samotní posluchači, tak velké množství pozorovatelů, kteří mají zájem o tento typ kurzu i ve svých regionech. Online výcvik sledovalo 40 expertů ze 14 států světa, z nichž kromě samotných účastníků ze států východní Afriky (Burundi, Keňa, Rwanda, Tanzanie a Uganda) tvořili velkou část odborníci z OPCW a pozorovatelé z dalších afrických států: Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Etiopie, Guineje-Bissau, Maroka, Nigérie, Jihoafrické republiky, Súdánu a Zambie.

V současné době, kdy vzhledem k pandemii Covid-19 je jedinou vhodnou komunikační metodou výuka online, se tento typ výcviku stal žádaným v mezinárodním měřítku, další online výcvik je plánován na leden 2021, kdy cílovou destinací bude jihoafrický region.

Tento typ výcviku byl pilotní akcí jak pro Institut samotný, tak pro africké odborníky, kteří práci přes portál Microsoft Teams zvládli na výbornou, i přes občasnou nedostatečnost internetového připojení.

Pochopení využitelnosti informačních systémů přispěje k efektivnímu a rychlému vyřešení zásahu na nebezpečnou chemickou látku a v konečném důsledku i k bezpečnosti afrického regionu.

pplk. Ladislava Navrátilová, PhD.
MV-GŘ HZS ČR
Institut ochrany obyvatelstva
Sdílet