Sobota 27. unora 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči se učili krotit koně na Prezidentské chatě

Ve čtvrtek 6. května 2010 proběhlo v Bedřichově u Prezidentské chaty v Jizerských horách školení profesionálních hasičů ze stanice Jablonec nad Nisou, ve kterém se hasiči učili zacházet s koňmi. Školení by nemohlo proběhnout bez majitelů Turistické jízdárny na Prezidentské chatě Martina a Simony Häcklových, kteří se hasičům po celý den velmi ochotně věnovali, za což jim patří naše poděkování.

Cílem výcviku bylo seznámit hasiče, někteří totiž nikdy nepřišli do kontaktu s tak velkým zvířetem, jak pracovat s koňmi v krizových situacích. Paní Häcklová nejprve hasičům vysvětlila, jak je důležité na zvířata nejprve mluvit, než se k nim někdo přiblíží. Mezi nejlépe vyvinuté smysly koně totiž patří zrak a kůň se rychle leká neznámých věcí. Takový hasič v zásahovém oděvu může být pro koníka pěkným strašidlem. V obraně potom překvapený kůň kope a divočí.

Důležité je také, jak ke koni správně přistoupit, aby se nelekl. Dobré je také navázat s koněm fyzický kontakt, pohladit ho, lehce poplácat, což zvíře uklidní a vyvolá v něm důvěru. Kůň ve stresu je velmi nebezpečný a může zranit nejenom sebe, ale také lidi a další zvířata.

Hasiči se také dozvěděli, jak vhodně zakrývat koni oči, aby v případě nebezpečí zůstal klidný. Kůň má totiž široké zorné pole a například předměty vzadu kůň vidí nejasně a můžou ho děsit. Proto se dávají koním, kteří se pohybují například po rušných ulicích měst, na oči klapky. Pokud se zvíře hodně vzpouzí, je možné mu přes hlavu přehodit i plachtu, kus oblečení nebo pytel a vycouvat s ním z jeho stání.

Nechyběly ani rady, jak zvíře, které se „zasekne" a zůstane stát, přimět znovu k pohybu. Pro hasiče velmi cenná byla také informace co dělat v případě, že se zvíře zakousne do nějaké části těla a nechce pustit.

Poté si hasiči pod odborným dozorem pana Häckla vyzkoušeli různé možnosti vyvádění ze stání pomocí vazáku, který může sloužit jako náhrada udidla, nebo jen jako vodítko. Každý si mohl vyzkoušet sám koně chytit, nasadit mu vazák jako udidlo a vyvést ho ven ze stáje.

Pro některé hasiče bylo velkým překvapením, že velikost ani váha zvířete nemusí hrát roli. Někteří velcí koně byli velmi klidní a práce s nimi byla relativně snadná. Zato jeden malý vzteklý paličák nadělal hasičům dost starostí.

V Libereckém kraji se hasiči setkávají každý rok asi s 10 případy, kdy je třeba zachránit koně, nebo jiné hospodářské zvíře. Někdy se jedná o zvířata, která utečou z ohrad, volně pobíhají po silnicích nebo železniční trati a ohrožují lidi i provoz. Jindy dojde k požáru chlévu nebo stáje, kde jsou hospodářská zvířata ustájena. Vzpomeňme například tragický požár stájí koňského „domova důchodců" v Křižanech, ke kterému došlo 17. února 2007. I přes veškerou snahu hasičů se nepodařilo zachránit životy šesti koní.


por. Mgr. Iva Michalíčková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje


-swo-

Sdílet