Neděle 28. unora 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rekord v dálkové dopravě vody padl

V sobotu 8. května 2010 padl na Vysočině nový rekord v dálkové dopravě vody. Do areálu westernového městečka Šiklův mlýn již od pátku najížděla hasičská technika z celé ČR a na start ke zdolání nového rekordu na trasu Dolní Loučky – vrchol Devět skal ve Žďárských vrších v délce 63,46 km s převýšením trati 541 metrů vyrazilo v ranní hodinách 287 sborů dobrovolných hasičů z České republiky a jeden hasičský sbor ze sousedního Slovenska.

Ostrý start pokusu byl vydán velitelem štábu Jiřím Sáblíkem v 10.35 hod. V tuto chvíli bylo na trase, která byla lemována zejména v 18 průsečíkovými obcemi desítkami místních obyvatel, 3.553 kusů hadic „B“, 234 čerpadel, 291 radiostanic a úctyhodných 2 592 hasičů (z toho 1 669 přijelo na Žďársko z nejrůznější koutů naší vlasti.

Útok na rekord nebyl bezproblémový a očekávaný čas kolem 15 hodiny se naplnil. Přesto po sedmi hodinách úporné práce zejména osm velitelů bojových úseků a šikovných strojníků byl první výstřik na vrcholu Devět skal ve výšce 836 m. n. m. v 17.30 hod. Rekord byl Agenturou Dobrý den z Pelhřimova deklarován v 17.40 hod a na celé trase zavládla obrovská vlna nadšení všech jeho účastníků.

Poslední úsek byl obsluhován historickou parní stříkačkou, kterou dovezli dobrovolní hasiči z Roztok u Jilemnice. V době rekordu bylo v hadicovém vedení celkem 300 m3 vody a bylo přemístěno 580 m3 vody; v době čerpání protékalo v hadicích 36 m3 za hodinu.

Do seřadiště na Šiklův mlýn dojížděly některé jednotky už za soumraku, za to s obrovským nadšením za zvuků sirén a blikajících majáčků. Důstojnou tečku za skvělou akcí, která dala dohromady neuvěřitelné množství hasičských nadšenců, připravil pro všechny účastníky sám majitel westernového městečka generální ředitel Libor Šikl – v amfiteátru na přírodní scéně bylo provedeno oficiální vyhlášení dosaženého rekordu.

Štáb akce zde sklidil několikrát dlouhotrvající potlesk a všichni ve stoje vzdali hold tomu, kdo akci po tři roky připravoval – Jiřímu Sáblíkovi, veliteli SDH Nové Dvory. Po ohňostroji následovala do nočních hodin zábava s rockovou kapelou EXIT.

Další fotografie na webu hasicidatyne.raj­ce.idnes.cz/2010–05–08_Rekord_v_dal­kove_doprave_vo­dy/.

Foto: HZS MSK

Zeman Luboš
starosta OSH Žďár nad Sázavou


-miw-

Sdílet