Středa 27. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

U elektrárenských profesionálů má Sprinter své odslouženo, nyní bude pomáhat v Zabrušanech na Teplicku

Pro dobrovolné hasiče ze Zabrušan na Teplicku určitě nebyl pátek s třináctkou nešťastným dnem, naopak měli důvod k radosti. Zástupci Skupiny ČEZ totiž předali tamnímu starostovi doklady a klíčky od dodávkového vozu Mercedes Benz Sprinter, s nímž do obce přijeli profesionální hasiči z Elektrárny Počerady.

Ti se na místě také se zásahovým vozem po deseti letech věrné služby rozloučili, neboť jeho novými uživatelem se stal právě SDH Zabrušany.

Obnovovali jsme vozový park a máme nyní nový a hlavně větší Mercedes Benz Sprinter. Díky naší pečlivé údržbě je pochopitelně předávaný vůz stále ve výborném stavu, takže může ještě dál minimálně deset let sloužit ku prospěchu někomu jinému,

říká Miroslav Jirkovský, velitel Hasičského záchranného sboru Elektrárny Počerady, a. s.

Podle Miroslava Svobody, ředitele Elektrárny Ledvice, bývá přitom zvykem přenechat vyřazené hasičské vozy dobrovolníkům některé z obcí v dané elektrárenské lokalitě.

Přečtěte siHasiči v Zabrušanech už dva roky jezdí k zásahům s novou Scanií

Před časem jsem se náhodou dozvěděl, že v nedalekých Zabrušanech rovněž potřebují tamní dobrovolní hasiči obnovit svůj vozový park.

Protože se Zabrušany nacházejí v lokalitě Elektrárny Ledvice, a tudíž jsou naší partnerskou obcí, nabídl jsem panu starostovi, zda by vůz nechtěli. Samozřejmě jako dar od Skupiny ČEZ,

uvedl Miroslav Svoboda.

Nabídku pochopitelně starosta Zabrušan Vítězslav Škuthan kvitoval: „Rádi jsme ji přijali. Už jen proto, že stávající tranzit našich dobrovolných hasičů má najeto čtyřikrát tolik kilometrů, než darovaný vůz. V dnešní době také člověk nikdy neví, jak se bude dál vyvíjet koronavirová situace, takže hasiči budou do budoucna lépe připraveni i na případnou pomoc imobilním lidem v karanténě a převozy všeho druhu.“

Sbor dobrovolných hasičů v Zabrušanech má 35 členů, z toho 14 ve výjezdové jednotce. Ročně zde mají v průměru 30 ostrých výjezdů. Hlavně k letním požárům polí a v rámci technické pomoci v obci. Jedná se například o čerpání vody, kácení rizikových stromů či odstraňování těch popadaných během silnějších větrů.

Přečtěte siScania dobrovolných hasičů obce Zabrušany má nástavbu z polyesteru a převodovku Allison

„Sprinter vybavíme nástavbou a připravíme ho právě na technické výjezdy. Využijeme ho i logisticky, třeba při střídání lidí u zásahů, zajištění vody a stravy během nich, ke svozům za mimořádných situací a podobně. Moc za něj děkujeme,“ uzavírá Josef Hulín, velitel výjezdové jednotky SDH Zabrušany.

Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy
Sdílet