Úterý 27. září 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Prostějově získají do pěti let nové zázemí, bylo podepsáno memorandum

Nový komplex HZS Olomouckého kraje v Prostějově je o kousek blíž realitě. Ve středu 25. listopadu 2020 podepsal krajský ředitel Karel Kolářík Memorandum o spolupráci při zajištění výstavby nového areálu stanice a sídla územního odboru Hasičského záchranného sboru v Prostějově s primátorem statutárního města Prostějov Františkem Jurou.

Tímto aktem byly splněny podmínky pro zadání projektové dokumentace. Prostějovští hasiči se v budoucnu dočkají moderní stanice, která bude velikostí i rozlohou podobná nové přerovské základně.

Vyřeší se tak stávající problémy, se kterými se nyní na prostějovské stanici potýkáme. Potíže máme hlavně s garážováním naší techniky, protože objekt se před 70 lety stavěl pro výjezdové automobily jiných parametrů. Ze stanice rovněž v současnosti vyjíždíme pouze jedinou bránou a do jedné z nejfrekvento­vanějších ulic v Prostějově.

Šatny a prostory pro výkon služby hasičů už také neodpovídají legislativním a hygienickým požadavkům. V areálu se však nelze dále rozvíjet, dostavby ani přestavby nejsou možné s ohledem na vnitřní uspořádání budov. Proto jsme se rozhodli pro výstavbu nového komplexu na zelené louce v Brněnské ulici.

Konkrétní podoba i náklady na vybudování nového sídla územního odboru a stanice Prostějov budou předmětem projektové dokumentace, která se bude nyní zpracovávat. Plánujeme větší prostory pro naši techniku a moderní zázemí pro výkon státní správy, výkon služby hasičů a jejich fyzickou, odbornou i praktickou přípravu. To vše v areálu, který bude odpovídat standardům 21. století.

Velikostně se pak bude prostějovská stanice shodovat s novou požární stanicí v Přerově. Stanice zůstane ve stejné kategorii jako dosud, navýšení počtu techniky ani příslušníků neplánujeme. Součástí areálu bude také výjezdové středisko ZZS.

Náklady na stavbu upřesní až hotová projektová dokumentace, na jejíž zpracování jsme dostali příspěvek z Olomouckého kraje ve výši 2 milionů korun a z prostředků města Prostějova ve stejné výši.

S oběma subjekty budeme na výstavbě nového areálu úzce spolupracovat. Pro financování projektu bude stěžejní čerpání velké části prostředků z fondů Evropské unie. Nové sídlo územního odboru a stanice v Prostějově bychom chtěli mít hotové v horizontu 5 let.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet